Direnişin sesi Düsseldorf’ta yankılandı

Dünya Haberleri —

26 Haziran 2022 Pazar - 21:25

.

.

  • Düsseldorf’a akın eden 7’den 70’e her yaştan on binlerce kişi “Hey Zapê” gibi direniş şarkılarıyla, sloganlar ve taşıdıkları mekaplarla gerillayı selamlarken, işgalci Türk devleti ile saldırılara sessiz kalan devletlere ise öfke kustu. Görkemli gösteriye Zapatistalar’dan Tamiller’e kadar birçok enternasyonalist de katıldı.

ERDAL BAZ / DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na yönelik işgal operasyonları protesto edildi. Defend Kürdistan öncülüğünde "Kürdistan’ı Savun" şiarıyla düzenlenen eyleme, Almanya başta olmak üzere İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda ve Avusturya’dan on binlerce kişi Düsseldorf’a aktı.

Bir gece önceden otobüs ve trenlerle yola çıkan halk, sabahın erken saatlerinde buluşma alanı olan Düsseldorf Graf-Adolf-Platz’da bir araya geldi. Onbinlerce Kürdistanlı ve dostlarının buluştuğu Düsseldorf’ta eylemciler kiras fîstan, şal û şepikleri ile renkli görüntüler oluşturdu. Yürüyüşün başlaması için diğer şehirlerden katılımcıların gelmesi beklenirken davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Yere vurulan her adım, söylenen her şarkı, direnen gerillaya bir selam, düşmana bir mesaj oldu.

.
ŞAHİN BOZLAR-DÜSSELDORF

Şehit aileleri öncülük etti

Onbinlerin yürümeye başlamasıyla beraber Düsseldorf sokakları bayrak, döviz ve sloganlarla yankılanmaya başladı. Kürdistan mücadelesinde şehit düşenlerin aileleri kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarıyla yürüyüşe ilk koldan öncülük etti. Kortejin bir ucundan diğer ucu gözükmüyordu.

Kardeşinin fotoğrafıyla yürüdü

Almanya’nın Tielborn kentinden eyleme katılan Rojavalı Fadile Sosin, 19 Ağustos’da işgalci Türk devletinin SİHA’sıyla katledilen kardeşi şehit Sosin Birhat’ın resmini elinden düşürmüyor. “Rojava, Şengal ve gerilla üzerindeki saldırıları kınamak için buradayız. Her gün yapılan saldıralara direnen gerillanın yanındayız” dedi.