Doğum sonrası depresyon hapına onay

Kadın Haberleri —

.

.

  • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), "Zurzuvae" ismiyle piyasaya sürülecek doğum sonrası depresyon ilacına üretim izni verdi.

 

Kadınlarda doğum sonrası yaşanan bu durumda üzüntü, yorgunluk, intihar düşüncesi, mutlu olamama hali gibi belirtiler ortaya çıkıyor. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, her yedi kadından biri doğum sonrası bu belirtileri yaşıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Zurzuvae ismiyle piyasaya sürülecek, doğum sonrası depresyon ilacına üretim izni verdi.

Hap şeklindeki ilaç günde bir kez alınacak ve iki hafta boyunca kullanılacak. İlacı geliştiren Sage Therapeutics ve Biogen ortaklığı, ilacın yıl sonuna doğru piyasaya sürüleceğini kaydetti. İlacın fiyatının ne olacağı ise açıklanmadı.

FDA’in psikiyatri bölümü başkanı olan Tiffany Farchione anlatıyor:

“Doğum sonrası depresyonu ciddi ve hayati tehlike yaratabilecek bir durum. Bunu yaşayan kadınlar, üzüntü, suçluluk ve değersizlik hissedebiliyor. Daha ileri vakalarda kendilerine ve çocuklarına zarar verebilecek ruh hallerine girebiliyor.”

Farchione bu depresyon halinin anne ve yeni doğan arasındaki bağı da etkileyebildiği için, çocuk gelişimine de zarar verebileceğini söylüyor.

İlaç üzerinde yapılan klinik deneyler, alımdan üç gün sonra depresyon halinde önemli gerileme gösterdi. FDA, son dozun alımından dört hafta sonra da etkinin sürdüğünün gözlemlendiğini kaydediyor. Zurzuvae isimli hapın yan etkileri arasında ise, baş dönmesi, ishal, yorgunluk ve idrar yolları enfeksiyonu gösteriliyor. İlacın alımını takip eden 12 saat içinde araba ya da daha büyük araç kullanılmaması tavsiye edilecek.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.