DTK’nin yaka kartı için 7 yıl

19 Kasım 2020 Perşembe - 18:29

  • HDP Amed İl Yöneticisi Edip Binbir’e, DTK’nin bir etkinliğinde adına düzenlemiş katılımcı yaka kartı bulunduğu gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ceza verildi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında 30 Eylül’de gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Yöneticisi Edip Binbir, 3 Ekim’de tutuklandı. Binbir’in, DTK’nin bir etkinliğinde kendi adına düzenlenmiş bir yaka kartının bulunması nedeniyle “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davadan karar çıktı. Duruşma, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  

Tutulduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan Binbir, kendisinin HDP yöneticisi, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Rojava Derneği’nin üyesi olduğunu hatırlattı. DTK’nin 8 Eylül 2108’deki etkinliği için kendi adına düzenlediği ileri sürülen katılımcı yaka kartının Edip Binbilir adına düzenlediğini, kendisinin DTK’nin hiçbir organında yer almadığını dile getirdi.

Kendisinin partisinin yönetimine seçildiği kongreye katılmakla da suçlandığını kaydeden Binbir, katıldığı tüm eylem ve etkinliklerinin partisinin düzenlediğini, bu eylem ve etkinliklerin yasal olduğunu, söz konusu eylemlerde hiçbir şiddet olayının yaşanmadığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı daha önceki celsede Binbir’in her iki suçlamadan alt sınırdan uzaklaşarak hapis cezasıyla cezalandırılması yönündeki mütalaasını yineledi. Mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmalarını yapan Binbir’in avukatları Cemile Turhallı Balsak ve Mehmet Öner, Binbir’in nereden ve nasıl ele geçirildiği bilinmeyen katılımcı kartı nedeniyle DTK delegesi olduğu iddia edildiğini belirterek, ancak söz konusu etkinlikte, dosyaya konulan fotoğraflar arasında Binbir’in fotoğrafının bulunmadığını kaydetti. Avukatlar, Binbir’in partisinin düzenlediği eylem ve etkinliklerin siyasi parti faaliyetleri kapsamında olduğunun altını çizerek müvekkillerinin beraatını istedi.

Mahkeme heyeti, Binbir’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay, sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.  Mahkeme, “suça eğilimli kişiliği” gerekçesiyle Binbir’in cezasında indirime gitmeyerek, cezanın ertelenmesine de yer olmadığına karar verdi.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.