Dünya çapında destek: Birlikte yürüyeceğiz

Dünya Haberleri —

29 Eylül 2020 Salı - 23:06

  • KCK’nin başlattığı “Özgürlüğü Sağlama Zamanı” hamlesine Afrika’dan Avustralya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya çok sayıda isim destek mesajını iletti.

 

Dünyanın dört bir yanından siyasetçi, hukukçu, insan hakları savunucusu KCK tarafından başlatılan "Öcalan’a özgürlük; faşizme ve işgale son verme zamanı" hamlesine desteğini açıkladı.

KCK’nin 12 Eylül günü 'Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı’ adıyla başlattığı hamlenin duyurusu için Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt, Alman, Türk ve diğer halklardan temsilcilerin katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleşti.

KCDK-E ve Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin organize ettiği basın toplantısına dünyanın birçok merkezinden insan hakları savunucuları, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri videolu mesaj gönderdi.

Basın toplantısında ilk olarak KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç bir konuşma yaptı. Demokrasi, özgürlük, eşitlik isteyen herkesi bu kampanyaya katılmaya ve birlikte mücadele etmeye çağıran Koç “Kampanyamızı zengin yöntemlerle yürüterek özgürlük ve eşitliğin kazanması için birlikte çalışarak başaracağız” diye konuştu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 21 yıldır tutulduğu İmralı adasındaki sistemini anlatan bir sinevizyon gösteriminin ardından Berlin Eyaleti Meclis üyesi Hakan Taş bir konuşma yaptı.

Hareketin başarısı için

Türkiye gibi savaş suçlu işleyen bir devlete silah veriyor ve Erdoğan gibi bir diktatörü kırmızı halıyla karşılandığını belirten Taş, Alman hükümetinin yaklaşımın sert sözlerle eleştirdi. Taş, başta Öcalan olmak üzere Türkiye’deki bütün siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.

Daha sonra TJK-E adına Kürt kadın siyasetçi Zozan Serhat bir konuşma yaparak başta Alman olmak üzere dünyadaki halklardan dayanışma beklediklerini söyledi.

Kürt özgürlük mücadelesinin sadece Kürdistan’da değil ve Ortadoğu’da demokrasinin dinamik gücü olduğuna dikkat çeken yazar Recep Maraşlı ise “Bu hareketin başarıya ulaşması için hepimizin gücümüzü birleştirmesi gerekiyor” çağrısını yaptı.

Daha sonra sırasıyla şu isimler yaptıkları kısa konuşmalarla hamleye destek verdiler: KNK Temsilcisi Mecit Heso, HDP eski milletvekili Sibel Yiğitalp, KON-MED Eş Başkanı Tahir Köçer, KCDK-E Başur Komisyonu Temsilcisi Adib Daloyi, Komün Dergisi’nden Halil Akyol, Kürdistan Komünist Partisi adına Enver, Yeşil Sol Parti Almanya Temsilcisi İrfan Keskin, CİK adına Mela Dawud, Strasbourg açlık grevi eylemcilerinden Egid Ural.

BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

Berlin’de Federal Parlamento önünde yapılan açıklamayla da hamleye Afrika’dan Avustralya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya çok sayıda isim destek mesajını iletti.

Komünist Partisi eski Milletvekili, Avrupa Solu PM üyesi Ramon Mantovani: 98’de önce Ortadoğu’da ardından İtalya’da görüşme fırsatım oldu. Yoldaş Öcalan sadece Kürt halkının lideri değil; global boyutta ezilen, sömürülen, devrimci, demokrat halklar için de referanstır. Tüm bu çevreler Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmalı, fikirlerini konuşabilmesi ve yazabilmesi için sorumluluk almalıdır.

Kürt Halk Önderi’in İtalyan avukatı Arturo Salerni: Öcalan'ın içinde bulunduğu tecrit koşulları kabul edilemez bir boyutta, ki birçok organizasyon tarafından dile getirildi. Türkiye'nin zorbacı yaklaşımı ile karşı karşıyayız. Barış ve huzur ortamının oluşturulması için herkesin harekete geçmesi gerekiyor.