Düşmanlığa son ver 

30 Ağustos 2022 Salı - 17:30

  • Adalet Nöbeti kapsamında Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünden seslenen aileler, Adalet Bakanlığına “Düşmanlığa son ver” dedi. 

 

Hasta ve infazı yakılan tutsaklar için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, 287. gününde Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Tutuklu Aileleri İle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Diyarbakır 78 Girişimi Derneği üyelerinin destek verdi. 

Burada konuşan hasta tutsak Abdulselam Güler’in kardeşi İnci Güler, yetkilileri anayasayı uygulamaya çağırdı. Eylemdeki annelerin çocuklarının ölmemesi için aylardır haykırdığını söyleyen Güler, “Anneler evlatları ölmesin diye bağırırken, Adalet Bakanı onlara düşman gözüyle bakıyor” dedi. Güler, şöyle devam etti: “Biz aileler çocuklarımızın, kardeşlerimizin serbest bırakılacağı günü beklerken, tahliye tarihlerinin 6 ay uzatıldığını görüyoruz. Bugün 30 yıllık cezasını çekenler bile bırakılmıyor. Biz adalet için herkese seslendik ama kimse sesimizi duymadı. Biz kimden adalet isteyelim? Biz diyoruz ki, adalet neyse onu uygulayın. Bir kez daha söylüyoruz; Adalet Bakanlığı düşmanlığına son versin. Hasta ve infazı yakılan tutuklular olduğu sürece bizler alanlardan olmaya devam edeceğiz.” 

Eylem, “Bijî berxwedana zindanan” ile “Hak hukuk adalet” sloganlarıyla son buldu.   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.