Efrînli Zozan’ın gelecek hayali, Türkiye’nin bölünme korkusu

Rojbin EKİN yazdı —

  • Zozan Xelîl, günlerdir Türk devletinin üzerine kıyametler kopardığı, kendisi için bir beka sorunu yaptığı ve 11 Haziran’da yapılacak olan Kuzey ve Doğu Suriye yerel seçimlerinde Girkê Legê belediye eşbaşkan adayı olarak yarışacak. Efrîn gibi diğer kentlerin de birer kadın kenti olmasını hedefliyor. Demokratik ve ekolojik bir belediyecilik ve hizmet anlayışıyla çalışacağını söylüyor Zozan Xelîl.
  • “Geride ne bıraktın, en çok neyi özlüyorsun” diye soruyorum. Bir mezarı dahi olmayan kızkardeşi Eylem’i, Efrîn’in taşını, toprağını, tüm yeşili ve daha nicesi, şimdiki ömrünü ve gelecek tüm yıllarını bırakmış geride Zozan da, diğer tüm Efrînliler gibi. Rüyaları, hayalleri Efrîn. Ruhunun orada olduğunu söylüyor.

Bu bir göç hikayesi değil. Efrîn’den Dêrik’e kadar uzanan bir yolculuk. O yolculuk boyunca kendisini kökleriyle vareden genç bir kadın var. Mücadeleyi yaşamının mihenk taşı yapmış bir kadın... Hayatta insan neyden zorla kopartılmışsa, o zora inat üzerine kuruyor sonraki yaşamını. Geride bırakmak zorunda kaldığı her şey için üzgün ve yaralı olsa da hayal ettiği gelecek için, bir gün yeniden geri dönebilmek için çalışıyor ve kavga ediyor.

Adı Zozan Xelîl. 1996 yılında Efrîn’de dünyaya geliyor. İlk ve orta öğrenimini Halep’te tamamlıyor. 2012 yılında ailesiyle birlikte Efrîn’e dönüyor. Devrim içerisinde devrimler yaratan Rojava Devrim’nin başarısı için çalışıyor. Anadiliyle okuma ve yazmayı öğreniyor ve sonra öğretmen oluyor. Kendi anadiline bağlı, Kürtçenin eğitim ve öğrenim dili olması ve geliştirilmesi için çabalıyor. 2018 yılına kadar, yani Efrîn Türk devleti ve ona bağlı çeteler tarafından işgal edilene kadar da öğretmenlik yapıyor. İşgal ile birlikte yerinden zorla edilmiş 200 bin Efrînliden biri olarak Cizre Kantonu’nun Derîk kentine bağlı Girkê Legê ilçesine yerleşiyor.  

Zozan’a göre Cizre Kanton’unun diğer yerleşim yerlerine göre Derîk ve civarı biraz daha yeşil ve bir Efrînli için diğer yerlere oranla daha yaşanılır bir yer. Sevmiş Derîk’i de Zozan. Efrîn’de yarım bıraktığı her ne varsa onları tamamlama azmiyle yaşama sarılmış şimdi.