Ege'nin kadın adayları kararlı

Kadın Haberleri —

Yeşil Sol Parti Ege kadın adayları

Yeşil Sol Parti Ege kadın adayları

  • Yeşil Sol Parti'nin Ege bölgesindeki kadın adayları, “14 Mayıs'ta tek adam rejimi ve faşizmini kadınlar yenecek. Değişimin gücünü kadınlar gösterecek" dedi. 

Siyasi partilerin tüm gücüyle sahada olduğu seçim için geri sayım başladı. Aday listesinde fermuar sistemi uygulayan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 100 milletvekili hedefinde de Meclis’te de eşit temsiliyeti sağlamayı amaçlıyor. Ege’de seçim çalışmalarına öncülük eden Yeşil Sol Parti’nin kadın adayları, seçimlerde tek adam rejimini göndererek, Türkiye siyasi tarihine damga vuracaklarını söyledi. 

Yeşil Sol Parti adayları, MA'dan Semra Turan ve Ezgi Aydın'a konuştu. Yeşil Sol Parti’nin Muğla adaylarından Derya Hezer, uzun yıllardır seçim çalışmalarında yer aldığını, ancak bu yılki seçim çalışmalarının büyük bir coşkuyla geçtiğini söyledi. Bunun nedeninin ise kadın ağırlıklı bir çalışma olduğunu kaydeden Hezer, "Önceki seçimlerde de kadın arkadaşlarımız elbette yoğunlukta vardı ama bu seçimde kadınların öncülük ettiği bir çalışmaya tanıklık ediyoruz" dedi. 

Meclis'e tarihi damga

Yoğun bir şekilde ev ziyaretleri yaptıklarını söyleyen Hezer, "Dokunduğumuz her kadın çalışmak istediğini söylüyor. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bu nedenle kadınların partisi olan Yeşil Sol'un Meclis’e güçlü gönderilmesi gerektiğinin farkındalar. Gittiğimiz her yerde partimizi anlatıp kadınların taleplerini not ediyoruz. Kadınlarla birlikte mücadele edip kazanacağımızın sözünü veriyoruz. 14 Mayıs'ta Yeşil Sol Partili kadınlar olarak Türkiye tarihine damga vuracağız. Kadınlar Meclis'e gümbür gümbür gelecek" şeklinde konuştu.

Kadınlar daha coşkulu

İzmir adaylarından Aysel Önen Turan, seçim öncesi genel anlamda toplumda bir umutsuzluğun hakim olduğunu belirterek, seçimin aynı zamanda toplumda umudu dirilttiğini söyledi. Saha çalışmalarında yeni bir yaşamın mümkün olabileceğini gördüklerini ifade eden Turan, şöyle devam etti: "Sokaklarda olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bunun da olumlu sonuçlara evrileceğini düşünüyoruz. Kadınlar daha coşkulu, çünkü sistemin sorunlarını en derinden yaşayan kadınlardır. Muhafazakar kesim de dahil, tüm tabanlar artık değişim istiyor. 14 Mayıs'ta kadınların sandıklara yansıması çok iyi olacak. Hatta rekora koşacağız diye düşünüyorum. Değişimin gücünü kadınlar gösterecek."

 Sorunlarla boğuşuyorlar

İzmir adaylarından Hediye Korkut, kadınların 7’den 70’e seçim çalışmalarında olduğunu belirterek, "Kadınların yükü ağır. Kadınlar hem geçimsizlikle hem de aile içerisinde yaşanan sorunlarla boğuşuyorlar. Ekonomik krizden kaynaklı faturalarını bile ödeyemediklerini, çocuklarını okula gönderemediklerini söylüyorlar. Yaşanan ekonomik krizden dolayı iktidarın değişmesini istiyorlar. Bu sistemin değişmesini isteyen tüm kadınlara çağrımdır. Yeşil Sol Parti ile bu sisteme karşı çıkıp değiştirelim, irademize sahip çıkalım" diye seslendi.

Tek adamı da yeneceğiz

Yeşil Sol Parti’nin Manisa adaylarından Ayşe Gül, 14 Mayıs'ta tek adam rejimini yenmek için çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Faşizmi yenecek güç kadındır. Saha çalışmalarında kadınların bize yaklaşımı çok olumlu, hatta bizimle birlikte çalışmalara katılmak istiyorlar. Gün geçtikçe çalışmalarda sayımız daha fazla artıyor. Biz bu seçimde en çok kadınlara güveniyoruz. 14 Mayıs'ta kadınlarla başaracağız. Manisa'da da ülke genelinde de kadınlar tek adam rejimini ve faşizmi yenecek."

 Bu bizim yaşam ağacımız

Balıkesir adaylarından Gül Ertunan Karaaslan, yaklaşık bir aydır kentin tüm bölgelerinde çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, şunları dile getirdi: "Toplumun tüm kesimi yoksulluk, kutuplaştırma, ötekileştirme, adaletsizlikten bıkmış. Özelikle kadınlar çok şikayetçi, kadın katillerine cezai indirim uygulayanlardan hesap sormak istiyorlar. Egeli kadınlar bizi coşkuyla karşılıyor, sevgiyle kucaklıyor. Egeli ve köylü bir kadının sözü olan 'Bu ağacı unutmayacağız. Ağaca oy vereceğiz. Bu ağaç bizim yaşam ağacımız, bu ağaç bizim demokrasi ağacımız, bu ağaç bizim zeytin ağacımız' söylemi bizim sloganımız oldu. Kadınlardan aldığımız coşku, moralimizi daha çok yükseltiyor. Tüm baskılara rağmen partimiz Balıkesir'de yeşermiş, köklenmiş, Ege'den kadınlar olarak tek adam rejimine son vermeye geliyoruz."

Güzel bir cevap vereceğiz

Aydın adaylarından Rojin Tanhan Doğan, doğası jeotermallerle ranta ve talana açılan kentte kadınların iktidarın politikalarına tahammülünün kalmadığını belirtti. Bu talancı, rantçı, halkı düşmanı, kadın düşmanı iktidarın değişmesi talebinin güçlü olduğunu kaydeden Doğan, "Sahada gördüğümüz kadınların neşesi ve coşkusu bize güç katıyor. Kadınlar partimizin politikalarını bir umut olarak görüyor. Aldığımız bu güç ve motivasyonla 'Biz kadınlar değiştireceğiz' diyoruz. 14 Mayıs seçimlerinde geleceğimizi çalanlara güzel bir cevap vereceğiz. Bu seçim kadınların seçimi olacak. Tekçi rejimi mutlaka değiştireceğiz. Kadınlar ve gençler olarak kazanacağız." diye konuştu.  

* * *

Ağacın altında birleşiyoruz

Yeşil Sol Parti EşSözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, TRT’deki propaganda konuşmasında “Pusuladaki tek ağacın altında birleşiyoruz. Çözümün adresiyiz” dedi. 

Siyasi partilerin propaganda konuşmaları TRT'de yayımlandı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) adına EşSözcü Çiğdem Kılıçgün Uçar, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için propaganda konuşması yaptı. Uçar, Türkçe ve Kürtçe selamlamanın ardından Türkiye'nin yakın tarihinin en önemli seçimine, bir kader seçimine doğru ilerlediğini söyledi.

Bu bizim hikayemiz

Uçar, "Size hep birlikte yaşadığımız sıkıntıları, hayat pahalılığını, gelecek korkusunu, demokrasinin yokluğunu, kayırma ve kollamaları, kayyumları, hapishanelere atılan binlerce insanı anlatmaya gerek yok. Zaten biliyorsunuz. Çünkü bu bizim hikayemiz" dedi. Meclis'te yer alacak güçlü bir Yeşil Sol'un kötülük kapılarını kapatacak, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve insanca yaşamın kapısı açacak bir anahtarı olacağının altını çizen Uçar, "Bu anahtar yeni bir hikayeyi, demokratik Cumhuriyet'in hikayesini yazmak isteyenlerin elinde olacaktır" diye konuştu.

Yeniden inşanın anahtarı

Parti kapatma davalarına karşı seçenek oluşturduklarını, bin bir renkle, sesle, sözle Yeşil Sol Parti'de birleştiklerini, bir arada yaşama hikayesini birlikte yazacaklarını belirtten Uçar, şöyle devam etti: "Tarihsel kazanımımız olan eş başkanlığı uygulamaya devam edeceğiz. Kadınlarla ilgili tüm sorunlara doğrudan kadınların çözüm geliştirdiği kadın bakanlığını kuracağız. Kadının meşru müdafaa hakkını net tanıma kavuşturacağız ve öz savunmanın hukuksal boyutu olarak işleteceğiz. Kadın İhtisas Mahkemelerini inşa edeceğiz. Ev içi emeğin sömürülmesine karşı kadınlara sosyal güvence ve emeklilik hakkı geçireceğiz. 14 Mayıs'ta Türkiye'yi demokratik siyaset, evrensel hukuk ilkeleri, müzakere, diyalog ve toplumsal uzlaş ekseninde yeniden inşa etmenin anahtarı olacağız."

Çözümün adresiyiz

Hayat pahalılığına karşı ekonomide adaleti sağlamanın, bütün inançların, kimliklerin, ana dillerin ve kültürlerin ortak yaşamasının önündeki zincirlerin kilidini açacaklarını belirten Uçar, şunları ekledi: "Pusuladaki tek ağacın altında birleşiyoruz. Yeni yaşamın gücüne inanıyoruz. Çözümün adresiyiz. Yeşil Sol diyen milyonların sesiyiz."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.