Ekonomi içler acısı halde

18 Ekim 2020 Pazar - 16:11

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'nin bir kez daha yürürlüğe sokmaya hazırlandığı 'kara para aklama' düzenlemesi için "Daha bir yıl bile geçmeden benzer bir düzenlemenin getirilmesi, Türkiye'de ekonominin içler acısı halinin göstergesidir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığına sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Teklifle yurt dışında bulunan sermaye piyasası araçlarını Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişilerin, bu varlıklarını serbestçe tasarruf etmesine imkan tanındığına dikkat çeken Özel, "Henüz Temmuz 2019'da, bu düzenlemenin aynısı 31 Aralık 2019'a kadar süre tanınarak TBMM'den geçirilmişti. İktidar, son 12 yılda 6'ncı kez kara para düzenlemesi getiriyor. Daha bir yıl bile geçmeden benzer bir düzenlemenin getiriliyor olması, Türkiye'de ekonominin içler acısı halinin göstergesidir" ifadesini kullandı. Bu tür düzenlemelerin sıklığı ve adeta bir alışkanlık haline getirilmesinin, ülkedeki vergi sistemine, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye ve kara paranın aklanmasının önlenmesine zarar verdiğini belirten Özel, ekonomideki sorunlara bu tür geçici düzenlemelerle çare bulunamayacağını kaydetti.

Özgür Özel, devamla şunları belirtti: "Kaçan yabancı yatırımların, kara paranın getirilmesini teşvik eden bu tür düzenlemelerle telafi edilmesi mümkün değildir. Pansuman tedbirler yerine ekonomide yapısal reformlar ve adalete duyulan güvenin sarsılmadığı bir yönetim anlayışı şarttır."  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.