Entübede kelepçe

22 Eylül 2021 Çarşamba - 17:55

  • HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Tavşanlı Cezaevi’nde koronaya yakalandıktan sonra 35 gün kelepçeli bir şekilde yatağa bağlanan ve yaşamını yitiren KHK’li polisin fotoğrafını paylaşarak, işkence suçunun sumen altı edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kütahya Tavşanlı Cezaevi’nde bir yıl önce koronavirüse yakalandıktan sonra hayatını kaybeden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen polis Veysel Atasoy’un hastane yatağına kelepçelenmiş fotoğrafını paylaştı. Atasoy’un gecikmeler ve ihmaller sonucu yaşamını yitirdiğini belirten Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Tavşanlı Cezaevi’nde KHK’lı mahpus polis Veysel Atasoy’un gecikmeler ve ihlaller sonucu ölümünün 1. yılında, 35 gün boyunca yatağa kelepçelenmiş fotoğrafı ortaya çıktı! Takipsizlik verip kapatmaya çalıştılar ama itiraz edildi. 35 gün bu hastayı yatağa kelepçelemek, işkence suçu! Koğuştakilerin dilekçeleri işleme alınmadı, etkin soruşturma yapılmadı. Tavşanlı hastanesine geç gitti, geç sevk oldu Kütahya’ya. Jandarma komutanı yoğun bakımdan, servise çıkması için doktorlarla tartıştı. Tüm ihlaller sonucu genç yaşta cinayet gibi kelepçeli ölüm gerçekleşti. Konu takibimizde, peşini bırakmayacağız. Soru önergesiyle Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı‘na müracaat ettik. Hukuk önünde bu skandalın hesabı verilmeli, sümen altı ettirmeyeceğiz.” 

Fethullah Gülen Grubu’na yönelik soruşturmalar kapsamında meslekten ihraç edilip Eylül 2016’da tutuklanan Veysel Atasoy, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. 12 Eylül 2020’de kaldırıldığı Tavşanlı Devlet Hastanesi’nde 9 gün, Kütahya Devlet Hastanesi’nde ise 25 gün kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Atasoy’un ölümünün ardından ailesinin yaptığı suç duyurusuna da takipsizlik verildi. ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.