Erdoğan rejiminden kaçış

Dünya Haberleri —

28 Ocak 2022 Cuma - 17:00

Türkiyeliler en çok Almanya’ya iltica ediyor.

Türkiyeliler en çok Almanya’ya iltica ediyor.

  • 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan rejiminin baskı ve zulmünden kaçan Türkiyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Sadece Kasım 2021’de 2500’ü aşkın Türkiyeli Avrupa’ya iltica etti.

Avrupa ülkelerine iltica başvuruları artmaya devam ediyor. Kasım 2021'de Afganistan, Suriye ve Iraklılar başvurularda ilk sıraları alırken Türkiye'den de Avrupa ülkelerine 2 bin 571 iltica başvurusu yapıldı.

Avrupa Birliği İltica Ajansı'nın (EUAA) verilerine göre; Avrupa ülkelerine iltica başvuruları Kasım 2021'de yeniden yüksek bir seviyeye çıktı. Malta'nın başkenti Valletta'dan dün paylaşılan verilere göre; 27 Avrupa Birliği ülkesi ile Norveç ve İsviçre'ye geçen yılın Kasım ayında 71 bin 400 iltica başvurusu yapıldı. 

2016’dan beri en yüksek sayı

Avrupa ülkelerine iltica başvuruları 2016 yılından bu yana en yüksek seviyeye Batılı güçlerin Afganistan'dan çekildiği Eylül ayında ulaşmıştı. 2021’in Kasım ayına ait rakamların Eylül’den çok az düşük olduğu kaydedildi. Kasım ayında yapılan başvurularda 13 bin 40 ile ilk sırada Afganistan uyruklular gelirken, onları Suriyeliler ve Iraklılar takip etti. Başvurularda bu ülkeleri Venezuela ve Pakistan takip ederken onların ardından da Türkiye geliyor. 

2571 Türkiyeli iltica etti

Türkiye'den Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusu sayısı Kasım 2021'de 2 bin 571 oldu. Bu sayı tüm iltica başvurularının yüzde 3,6'sına tekabül ediyor. Türkiyelilerin en çok tercih ettiği AB ülkesi ise yine Almanya oldu. 

Çocuk ve gençler çoğunlukta 

Yanında bir refakatçisi bulunmayan ve henüz reşit yaşta olmayanların iltica başvurularının miktarı da bir hayli yüksek. En son 2015 yılında 3 bin 300 çocuk ve genç iltica başvurusu yaparken geçen Kasım ayında bu sayının 3 bin 200 olduğu açıklandı. Avrupa'ya gelen çocuk ve gençlerin hemen hemen yarısı Afganistan uyruklu. 

Dosyalar sonuçlanmış bekliyor

Kasım 2021'de de yeni iltica başvurularının sayısı, sonuçlanmış başvuru sayısının önünde olmayı önceki 4 ayda olduğu gibi sürdürdü. EUAA verilerine göre; Kasım sonu itibarı ile halen 431 bin dosya sonuçlandırılmayı bekliyor. Kasım ayında sonuçlanan kararların yüzde 40'ının kabul yönünde olduğu kaydedildi. Afganistan uyrukluların iltica başvurularında kabul edilme oranı yüzde 92 iken, Suriyeliler de bu oran yüzde 91, Eritrelilerde yüzde 87 ve Filistinlilerde yüzde 72 düzeyinde. 

VALLETTA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.