Erkek şiddeti nefes aldırmıyor

Kadın Haberleri —

5 Ağustos 2020 Çarşamba - 16:30

  • Erkek şiddeti iki can aldı, üç kadın hayatta kalma mücadelesi veriyor, 4 kadına birden şiddet uygulayan bir fail ise serbest bırakıldı.

Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı Kezağzı köyü Kuzla mahallesinde ise 3 Ağustos gecesi Yakup Zengin isimli erkek, evli olduğu Fati Zengin’i tüfekle katletti. 49 yaşındaki Fati, olay yerinde hayatını kaybetti. 52 yaşındaki Yakup Zengin ise gözaltına alındı.
Balıkesir’in Edremit ilçesinde de Sercan Tatarka, önceki gün boşandığı Yonca Tatarka’yı ateşli silahla katletti. Olayın ardından fail gözaltına alındı.
Çewlîk Kanî Reş’e bağlı Ceban köyünde de 20 yaşındaki Esma Nur Kışlakçı, evinde silahla vurulmuş halde bulundu. MA’da yer alan habere göre ağır yaralı olan Kışlakçı’nın intihar ettiği iddia edildi. Kışlakçı, önce Karlıova Devlet Hastanesi’ne, oradan da Bingöl Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Evli olduğu belirtilen Kışlakçı’nın yoğun bakım servisindeki tedavisi sürüyor.

4 kadına saldırdı, serbest bırakıldı

Çewlîk Kanî Reş’e bağlı Gameşan köyünde yaşayan Hasan E., ise eşine ve üç kızına şiddet uyguladı. 2 Ağustos günü yaşanan şiddet vakası, kızı tarafından kayıt altına alındı.
Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, şiddete maruz bırakılan kadın yerde baygın halde yatarken, şiddeti engellemeye çalışan üç kız çocuğu da Hasan E.’nin şiddetine maruz kaldığı görülüyor. Kadın kendisine geldikten sonra jandarmaya giderek kendisini yıllardır şiddete maruz bırakan erkekten şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Hasan E., sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Ancak görüntüler sosyal medyada hızla yayılarak, büyük tepki toplayınca ertesi gün yeniden gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen erkeğe, evden uzaklaştırma kararı verilerek, serbest bırakıldı.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı Temmuz ayında erkekler 36 kadını öldürdü. Bir aylık süreçte 11 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

İntihar süsü verilmek istendi

Amed’de iki kadın, dün evli oldukları erkekler tarafından öldürülmek istendi.
21 yaşındaki D.A., yaşadığı evde ateşli silahla vurulmuş halde bulundu. Evli olduğu erkeğin, D.A.’nın canına kast ettiği ve ölümüne intihar süsü vermek için silahı zorla D.A.’nın eline verdiği ve tetiği çekmesi için baskı uyguladığı öğrenildi.
S.P. (41) ise evli olduğu erkeğin bıçaklı saldırısına uğradı. S.P.’nin aşırı kan kaybetmesi üzerine hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne ağır yaralı getirilen kadınların tedavisi sürüyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.