Eylemimizi sürdüreceğiz

Adalet Nöbeti / İstanbul

Adalet Nöbeti / İstanbul

  • Tutsakların soruşturma, disiplin cezası ve tecride rağmen açlık grevi sürerken Adalet Nöbeti’nde yer alan anneler de “Ne çocuklarımızdan ne de Önderliğimizden vazgeçeriz” dedi.

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Türk cezaevindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi,  açlık grevi 5. ayına girdi. 121 gündür süren açlık grevlerine destek için tutsak yakınları ve barış anneleri öncülüğünde İstanbul, Adana, Mersin, Amed, Mardin, Van’da başlatılan Adalet Nöbeti de devam ediyor.

 

Tutsak Yakup Akman

 

Silivri Marmara L Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevine katılan tutsaklardan Yakup Akman, ailesi aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Bedenimiz ve açlığımız bizim için çok önemli değil. Önderliğimizin durumu ortada. Kendisinden üç yıldan haber alamıyoruz. Önderliğimizin üzerindeki tecrit son bulmadan ve özgürlüğüne kavuşmadan biz de durmayacağız. Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Açlık grevi nedeniyle cezaevindeki baskıların arttığına da dikkat çeken Akman, “Eylemimizden kaynaklı üzerimizde çok fazla baskı var ama bu baskılar bizi yıldırmaktan çok mücadele azmimizi daha da biliyor. Bugün tecridin en büyük ve derin hali İmralı’da yaşanıyor. Oradaki koşulları görmeden 'Biz de tecritteyiz’ demek ahlaksızlık olur” diye kaydetti.

 

Fince Akman

 

Ne Önderlikten vazgeçeriz ne de çocuklarımızdan

Akman’ın annesi Fince Akman ise İstanbul’da 106 gündür devam eden Adalet Nöbeti’nde yer alan annelerden. “Ne Önderliğimizden ne de çocuklarımızdan vazgeçeriz” diyen Akman, şöyle konuştu: “Sayın Abdullah Öcalan’dan üç yıldır haber alamıyoruz. Ne ailesi ne de avukatları ile görüştürülüyor. Ne zamana kadar bu belirsizlik devam edecek? Bugün bu sorun sadece annelerin ve tutsakların sorunu değil. Bu sorun herkesin sorunu. Herkesin Sayın Öcalan’a sahip çıkması ve zindanlara ses vermesi gerekiyor. Sayın Öcalan çocuklarımızın iradesidir. Çocuklarımız kendi iradesine sahip çıkıyor. Kürt halkı da Önderliğine ve tutsaklara sahip çıkmak zorunda. Biz üç aydan fazla bir zamandır nöbetindeyiz. Herkes kendisini sorumlu görüp bizim yanımızda yer almalı. Bedeli ne olursa olsun biz geri adım atmayacağız. Çocuklarımızın mücadelesinden ve Önderliğimizden vazgeçmeyeceğiz.”

 

Cemile Çiftçi

 

Baskılar engelleyemez

Siirtli Cemile Çiftçi de üç aydan fazla süredir Adalet Nöbeti’nde. Oğlu Zeynel Çiftçi (Koçer) 1995’te şehit düşmüş. Kardeşi Selim Çiftçi ise 28 yıldır cezaevinde. Maltepe Cezaevi’nde tutulan kardeşinin kanser olduğunu, ilaçlarının dahi düzenli verilmediğini belirten Cemile Ana, oğlunun ve kardeşinin bayrağını devralmış. Adalet Nöbeti’nin müdavimlerinden olan Cemile Çiftçi, “Bir an önce Önderliğimiz avukatları ve ailesi ile görüştürülmeli. Biz anneler olarak aylardır adalet nöbetindeyiz. Neredeyse her gün üzerimizde devlet baskısı eksik olmuyor. Ama biz yine de bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız” dedi.