Karabük’te rehin tutuluyorlar

Zahide Kudat

Zahide Kudat

  • Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan 32 yıllık tutsaklar Aydın Kudat ve Abdurrahman Güner’in tahliyeleri keyfi olarak engelleniyor. Aileleri, idarenin “36 yıl dolmadan bırakmayacağız” diye tehdit ettiğini söyledi. Tutsak Ramazan Tanrıverdi, “Şu ana kadar hiçbir 30 yıllık arkadaş, Karabük T Tipi’nden tahliye edilmemiş. Rehin tutuluyorlar” dedi.

Amed’in Bismil ilçesinde 2 kontranın beyanlarıyla 1992’de tutuklanan ve Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanarak, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen Aydın Kudat (55) ve Abdurrahman Güner’in (54) tahliyesi, üçer defa engellendi. Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kudat ve Güner, 6 Eylül 2022’de tahliye olmaları gerekirken, 1995’te Yozgat’ta “esirlik statüsü (tutsaklığı kabul etmeme)” üzerine dilekçe yazdıkları, 1996’te kendilerine verilen bir yıl hapis cezasından kaynaklı tahliye edilmedi. 2012’de bu cezanın bozulmasıyla beraatlarına karar verilse de kendileri beraat ettiklerini Aralık 2022’de öğrendi. Beraat ettiklerini öğrenen tutsaklar, tahliyeleri için başvuruda bulundu, ancak pişmanlık dayatmasını kabul etmedikleri gerekçesiyle tahliyeleri Cezaevi İdare Gözlem Kurulu tarafından bir yıl ertelendi. Kurul, Aralık 2023’te bir kez daha üç ay tahliyeleri erteledi. Tutsaklar hakkında son olarak da 27 Mart 2024’te İdare ve Gözlem Kurulu’na çıkartılmadan 5 ay daha infaz erteleme kararı verildi. 

 

Zeynep Güner

 

Dolsa da bırakmayacağız

Abdurrahman Güner’in hem amcasının kızı hem de vasisi olan Zeynep Güner, kuzenini en son Şubat’ta gördüğünü söyledi. Cezaevi idaresinin tutsaklara, “Sizi bırakmayacağız. Bu ayda dolsa sizi bırakmıyoruz. 36 yılınız dolana kadar serbest bırakmayacağız” dediğini aktaran Güner, tutsakların “Bizi niye bırakmıyorsunuz” sorusuna ise “Canımız öyle istiyor, sizi keyfi bırakmıyoruz” yanıtını aldıklarını kaydetti. Güner, en son cezaevi idaresiyle görüşen diğer tutsaklara, pişmanlığı kabul etmedikleri ve bağımsız koğuşlara geçmedikleri için bırakılmadıklarının söylendiğini aktardı. Kuzeniyle 20 Nisan’da telefonla görüştüklerini belirten Güner, “Durumunu sordum. ‘32 yılımız doldu. Basın, avukatlar, aileler tarafından durumumuz üzerinde durulsun. Bu hukuksuzluğu kaldırsınlar’ dedi” ifadelerini kullandı. Sistemin toplumu korkutmak için tutsakları elinde “koz” olarak tuttuğunu dile getiren Güner, “Onların direnişi büyük bir direniş. Sistem de bunu biliyor ki, her arkadaşın direnişinden korkuyor. Arkadaşlarımızın cenazesinden bile korkuyor” dedi.