Fas'ta kritik 72 saat

Dünya Haberleri —

Atlas Dağları'nda depremin yıktığı bir köy

Atlas Dağları'nda depremin yıktığı bir köy

  • Fas'ta en az 2 bin 122 kişinin yaşamına mal olan depremde 72 saate ulaşıldı. Enkaz altında canlı bulma umudu azalırken Fas ordusu ve yabancı yardım ekipleri, ücra köylere ulaşmaya çalışıyor.

Fas’ta El Huz bölgesi merkezli yaşanan 7 şiddetindeki depremde arama-kurtarma ekipleri enkaz altında yaşayanlara ulaşmak için çalışmalarına hız verdi. Fas İspanya’dan resmi olarak yardım talep etti. Fas’a ulaşan ekipler ordu güçleri ile ortak çalışıyor. Depremin yıkım yaşattığı Atlas Dağları’ndaki köylere ulaşmak için harekete geçen yardım konvoyları, iş makinalarının yoları tamir etmesiyle ancak ilerleyebiliyor. 

72. saatte umutlar azalıyor
Resmi açıklamalara göre, depremde en az 2 bin 122 kişi yaşamını yitirirken, en az 2 bin 421 kişi de yaralandı. Fas devlet televizyonunun aktardığına göre, depremin merkez üssü olan El Huz bölgesinde 18 binden fazla aile felaketten etkilendi. Şiddetli depremden üç gün sonra enkaz altında kalanları bulma umudunu koruyan arama-kurtarma ekipleri, çalışmalarını yoğunlaştırdı. 72 saat, uzmanlara göre bir insanın susuz hayatta kalabileceği üst sınırı ifade ediyor. Deprem yüzünden Atlas Dağları'nda bulunan çok sayıda köyün yerle bir olduğu belirtiliyor. Askerler ve yabancı yardım ekipleri, tır ve helikopterlerle, şu ana kadar yardım ulaşmayan ücra köylere ulaşmak için çaba sarf ediyor. Morocco Online News haber sitesinin aktardığına göre, buldozer ve lojistik ekipman yüklü olan askeri araçlar, ambulansların geçmesini sağlamak amacıyla depremin hasar verdiği yolları açmaya çalışıyor.

4 ülkenin yardım teklifi kabul edildi
Aralarında Almanya ve Türk devletinin de bulunduğu çok sayıda ülke, hâlihazırda Fas'a yardım teklifinde bulunsa da Fas ilk etapta dost ülkeler kabul ettiği İspanya, Katar, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yardımını kabul etti. Fas İçişleri Bakanlığı'nın Pazar akşamı yaptığı açıklamada, "dost ülkeler İspanya, Katar, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin destek tekliflerine yanıt verildiği" kaydedildi. Yardım teklif eden diğer ülkelere teşekkür eden bakanlık, söz konusu kararın "bölgedeki ihtiyacın titiz bir biçimde değerlendirilmesi" suretiyle alındığını belirtti. Deprem bölgesinde koordinasyonun sağlanması açısından sınırlamaya gidildiğini ifade eden Bakanlık, "ihtiyaç değiştiği takdirde" yardım tekliflerinin yeniden değerlendirileceğini söyledi. RABAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.