Fikirlerine ihtiyacımız var

Dünya Haberleri —

18 Temmuz 2020 Cumartesi - 12:33

  • İngiliz sendikaları, “Freedom for Öcalan” kampanyası kapsamında online miting düzenleyerek “Vakit geldi, Öcalan’a özgürlük” dedi.

EREM KANSOY

İngiliz işçi sendikalarının organize ettiği “Öcalan’a Özgürlük” kampanyası 2018 yılındaki büyük Durham Madenciler festivalinin Öcalan’a adanması ardından bu yıl da kampanya kapsamında online bir miting düzenlendi.

Online miting; sendika liderleri, milletvekilleri, aydınlar, insan hakları savunucuları, sanatçılar, Kürt ve İngiliz siyasetçiler, sivil toplum kurum temsilcileri HDP’li vekiller ve dünyanın birçok kentinden farklı kesimlerin de katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte İngiliz işçi sınıfını ve yine İngiliz siyasetini temsil eden önemli isimler konuştu. Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte Öcalan’a Özgürlük çağrısı yapan video mesajlar da yayımlandı.

30 sendikanın desteğini aldı

Etkinliğin organize komitesinde, Eski Öğretmenler sendikası lideri ve Barones Christine Blower, 1.5 milyon üyeli UNITE sendikası uluslararası masası sorumlusu Simon Dubbins ve UNITE uluslararası temsilcisi Clare Baker, Kürt Kadın İnsiyatifinden Elif Sarıcan ve İşçi Partili belediye meclis üyesi, “Öcalana Özgürlük” kampanyası organizatörlerinden Matt Nathan yer aldı.

“Öcalan’a Özgürlük” kampanyası 2 sendika ile çalışmalara başlamasının ardından 2018 yılında 14 sendika ve 2020 yılında ise 30 sendikanın desteğine ulaşarak İngiltere ve Galler’de büyük ses getirdi. Kampanya, Öcalan’ın fikirlerinin farklı toplumlar tarafından da anlaşılmasına büyük katkı sunuyor.

Fikirlerine ihtiyacımız var

Simon Dubbins’in moderatörlüğünü yaptığı online mitingde konuşmacılar, Öcalan’ın fikirlerinin Ortadoğu’ya barış getireceğini, yeni bir yaşamın inşasında Öcalan’ın fikirlerine ihtiyaç duyulduğunu ve Öcalan’ın özgürlüğünün halklar açısından önemine vurgu yaptı.

Konuşmalarla birlikte video mesajlarla da Öcalan’ın özgürlüğüne ve Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırılarına dikkat çekildi.

Uluslararası baskı oluşmalı

Eski İzlanda içişleri bakanı Ögmundur Jonasson konuşmasında, Nelson Mandela’nın da uzun yıllar tutsak edildiğine dikkat çekti. Jonasson şunları dile getirdi: “Mandela’nın uluslararası baskı ile serbest bırakıldığını hatırlamak önemli, şimdi ise Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve bu uluslararası baskıyı oluşturmak için sizin ve bizim desteğimize ihtiyaç var. Öcalan’ın özgürlüğü için uluslararası baskı uygulanması şarttır.”

Serbest bıraktıracağız

TSEGE Özgürlük kampanyası yürütücülerinden Yemrash Halemryan ise işçi sendikaların kampanyayı sahiplenmesi ve büyütmesinin önemine dikkat çekti. Halemryan, “Umuyorum ki bir araya gelen bizler illegal olarak tutsak edilen Abdullah Öcalan’ı serbest bıraktıracağız” diye kaydetti.

Özgürlük vakti geldi

Gazeteci ve insan hakları aktivisti Debbi Watkin ise Öcalan’a özgürlük çağrısını yeniledi. Konuşmasında Watkin, “Barış görüşmelerini yürütebilecek tek bir kişi var o da Abdullah Öcalan’dır, şimdi ilerleme zamanı, şimdi Abdullah Öcalan’ı serbest bırakma zamanıdır. Öcalan’ı serbest bırakın, hemen şimdi!” çağrısını yaptı.

Hiçbirimiz özgür değiliz

Etkinlikte konuşan HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, Öcalan’ın fikirlerinin Ortadoğu’ya etkisi nedeniyle tecrit altında tuttulduğunu söyledi.

İngiliz İşçi Partili Milletvekili Lloyd Russel Moyle de “Öcalan’ın fikirleri, düşünceleri ve istekleri sürdürülebilir bir barış için çok önemlidir ve bunu Rojava’daki girişimde de görüyoruz” dedi.

Kampanya aralıksız sürecek

Ulasal Öğretmenler Genel Sendikası eski lideri Barones Christine Blower ise “Öcalan’ın özgürlüğü için kampanyamızı aralıksız olarak sürdüreceğiz, hepimiz özgür olmadan hiçbirimiz özgür değiliz! Abdullah Öcalan için özgürlük vakti geldi” ifadelerini kullandı.

Uca ve Kürkçü de konuştu

HDP vekili Feleknas Uca da konuşmasında Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecride işaret etti. “Kürt sorunun çözümü için sayın Öcalan’ın özgürlüğe kavuşturulması gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

Etkinlikte HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürçü ve Kongre Star Sözcüsü Evin Swed de birer konuşma yaptı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.