Fransa Kürtlere adalet borçlu

Yurt Dışı Haberleri —

Fransız seçilmişler 2. Paris Katliamı protestolarında

Fransız seçilmişler 2. Paris Katliamı protestolarında

  • 23 Aralık 2022’de gerçekleşen 2. Paris Katliamında Kurdistan en değerli evlatlarından Emine Kara (Evîn Goyî), Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl’ı sonsuzluğa uğurladı. Cumartesi günü yapılan kitlesel gösteride Kurdistanlılar ve Fransız dostları bir kez daha “2013’ten 2023’e adalet karanlıkta!” dedi.
  • Merkezi yürüyüş ve mitinge katılan Fransız Boyun Eğmeyenler Hareketi Paris Milletvekili Danielle Simonnet, “Fransa Kürtlere adalet borçlu” sözüyle sorunu net bir biçimde ortaya koyarak, “Kürtleri katleden zihniyetler adaletsizlikten cesaret alıyor. Bu artık bir kader olmamalı ve değişmeli” dedi. 
  • Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde konuşan tüm siyasetçilerin talebi, 1. Paris Katliamı’nın üzerindeki gizlilik kararının kaldırılması ve 2. Paris Katliamı dosyası için terörle mücadele kapsamında bir yargılamanın yapılması. Eyleme katılan Fransız siyasetçiler: “Fransa’nın Kürt siyaseti değişmeli.”

 

SELMA AKKAYA/PARİS

İkinci Paris Katliamı’nı protesto etmek için 23 Aralık Cumartesi günü bir araya gelen eylemciler, adalet çağrısında bulunarak “Fransa, Kürtlere adalet borçlu” dedi. 
Kürt kamuoyunda İkinci Paris Katliamı olarak anılıyor, 23 Aralık 2002’deki katliam. İlk katliam, 9 Ocak 2013’te gerçekleşmişti. Bu katliamda PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî) katledilmişti. Kürtlerdeki genel kanı eğer 10 yıl önce gerçekleşen bu katliamın gerçek failleri açıklanmış olsaydı belki İkinci Paris Katliamı yaşanmazdı yönünde. 
İkinci Paris Katliamı’nda geçen yıl 23 Aralık’ta Noel Bayramı’nın arifesinde Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi, Kürtlere ait Avesta restoran ve Prestige kuaföre silahlı bir saldırı gerçekleştirilmişti. Saldırıda aralarında Kürt Kadın Hareketi’nin öncü isimlerinden Emine Kara’nın da (Evîn Goyî) bulunduğu, sanatçı Mîr Perwer ve Kürt yurtsever Abdurrahman Kızıl katledilirken, 3 kişi de yaralanmıştı. Bu katliamın üzerinden tam bir yıl geçti. Fransız yetkili otoriteleri olayın hemen ardından ürettikleri senaryoda halen ısrarlı olmaya devam ettiği sırada, Kurdistanlı kurumlar Cumartesi günü bir kez daha “2013’ten 2023’e adalet karanlıkta!” dedi.

 

Foto: Mervan Tiryaki

 

Adalet ve hakikat için
İkinci Paris Katliamı’nda yaşamını yitiren Evîn Goyî, Mîr Perwer, Abdurrahman Kızıl’ı anmak için TJK-F ve CDK-F’nin çağrısı ile Kurdistanlılar Cumartesi günü Gare Du Nord’da bir araya geldi. O gün, Paris 10. Bölge Belediyesi de 9 Ocak 2013’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile geçtiğimiz yıl katledilen aktivistlerin fotoğraflarını belediye binasına asmıştı. 
Daha sonra aralarında bölge belediye başkanı, senatörler, encümen üyeleri, politik şahsiyetler ve ailelerin olduğu binlerce insan “adalet ve hakikat” yazılı flamalarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin en önünde ''Kürtler, Paris’te iki kez vuruldu” yazılı pankart vardı. Ayrıca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri, “Jin, jiyan, azadî”, Tev-Çand ve daha onlarca pankartın yer aldığı yürüyüş korteji saat 13.00’de harekete geçti. Yol boyunca “adaletin sağlanması” talebinin dile getirildiği konuşmalar yapıldı.