Fransa, Nijer’den çekmeye başladı

Dünya Haberleri —

.

.

  • Fransa, Nijer'deki askerlerini geri çekmeye başladı. Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Nijer’de bulunan birliklerin ilk bölümünün ülkeden ayrıldığını duyurdu. Cezayir'in arabuluculuğu "erteleme" kararı çekilme takvimini hızlandırdı. 

Fransa’nın Nijer’deki askeri gücünden bir bölümü ülkeyi terk etti. Eski sömürgesi Nijer’e ‘Cihatçı guruplar ile mücadele’ adına 1500 asker konumladıran Fransa geri çekilme takvimini hızlandırdı. Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Nijer’de bulunan birliklerin ilk bölümünün ülkeden ayrıldığını duyurdu. Fransa askeri konvoyuna, Nijer askerleri havaalanına kadar eşlik etti. Fransa'nın askerlerini geri çekmeye başlaması, Cezayir'in Nijer'deki krizden bir çıkış yolu bulmak için arabuluculuk çabalarını "erteleme" kararı vermesinin hemen ardından gerçekleşti. 

Darbe hükümeti ‘çıkın’ demişti
Fransa’nın Mali ve Burkina Faso’nun ardınan Nijer’den de çekilmesi, Sahel ülkeleri olarak da adlandırılan Afrika’nın Sahra atlı bölgesindeki siyasi etkisinin son bulması oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nijer’de demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum'un temmuz ayında bir darbeyle görevden alınmasının ardından cunta yönetiminin talebi üzerine bu ülkedeki büyükelçisi ve askerlerini geri çekme kararı almıştı. NIAMEY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.