Fransız kurumlar: PKK’yi listeden çıkarın

Dünya Haberleri —

6 Nisan 2021 Salı - 16:01

  • Çok sayıda Fransız siyasi parti ve dernek, Kürtlere uygulanan baskılara son verme çağrısı yaparak, PKK’nin ‘terörist örgütler listesinden’ çıkarılmasını istedi. 

 

Fransa’da çok sayıda sol partinin yanı sıra sendika, siyasi hareket, dernek ve Kürt dostluk gruplarının da aralarında olduğu 27 kuruluş “Kürtlere yönelik baskılara son verilmesi ve PKK’nin listeden çıkarılması” çağrısı yaptı.

Açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin durumunu Haziran ayına kadar gözlem altında tutma kararı aldığı bir dönemde geçtiğimiz haftalarda Fransa’da Kürt kurumlarına yönelik baskınlar hatırlatıldı.  Çok sayıda Kürt kurum üyesinin gözaltına alındığı operasyonların Erdoğan’ın her türlü temel hak ve özgürlükleri ayaklar altına aldığı bir dönemde gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, Erdoğan rejiminin 6 milyonu aşkın oy almış HDP’nin yasaklanmaya çalıştığına işaret edildi.

Erdoğan ile uzlaşı için Kürtler’e baskı

Türkiye’de Kürtlere yönelik her türlü imha saldırılarının yapıldığı bir dönemde Fransa’daki Kürtlere baskı yapılmasının kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, Türkiye ile ‘barışmanın’ Fransa’da yaşayan Kürtleri kriminalize etmekten geçtiği eleştirisi yapıldı.

Kürtlerin Rojava’da Fransa ve diğer uluslararası koalisyon ülkeleriyle birlikte DAİŞ çetelerine karşı amansız bir mücadele verdiği hatırlatılan açıklamada, bugün ise sinsi ve alaycı bir tavır sergilendiği vurgulandı.

27 kuruluş ortak açıklamasında “PKK’yi terörist örgütler listesinden çıkarma zamanı gelmiştir” derken, Avrupa Adalet Divanı’nın 15 Kasım 2018’de aldığı PKK yasağını hukuki bulmayan kararına da dikkat çekti.

Açıklamada son olarak, insani değerlerin önceliklerin merkezine konulması, adaletsizlik ve şiddet sarmalına son verilmesi çağrısı da yapıldı.

Açıklamaya şu kurumlar imza attı:

AIAK (Association Iséroise des Amis des Kurdes) ; CGT Isère ; Comité Isérois de Soutien aux Sans Papiers ; Cisem (coordination iséroise de solidarité avec les étrangers et migrants) ; CNT 38 (Confédération Nationale du Travail) ; DAL 38 ; Ensemble 38 ; EELV Isère (Europe Écologie Les Verts) ; FI Isère (France Insoumise) ; FSU Isère ; : JC Isère (Jeunesse Communiste) ; LDH Isère (Ligue des Droits de l'Homme) ; LIFPL (Ligue Internationale des Femmes pour la Paix et la Liberté) : LSR de l'Isère (Loisirs et Solidarité des Retraités ) ; Mouvement de la Paix Isère ; Lutte ouvrière Isère ; MRAP Isère ;

Nustra-América ; NPA Isère ; PCF Isère (Parti Communiste Français) ; PCOF ; PEPS Isère ; Société des lectrices et lecteurs de l'Huma ; Solidaires 38 ; Solidaires Étudiants ; UCL 38 (Union des communistes Libertaires) ; UEC Isère (Union des Étudiants Communistes) 

ANF/PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.