Futbol turnuvası suç, Kürtçe gazete de delil

17 Kasım 2021 Çarşamba - 19:02

  • HDP Gençlik Meclisi üyeleri hakkında açılan davada, Ozan Yıldız Futbol Turnuvası suç unsuru; Rojin Varhan’ın evinde bulunan Kürtçe haftalık Xwebûn gazetesi de “ele geçirilen” delil olarak görüldü.

Van’da 16 Ağustos’ta tutuklanan ve 11 Kasım’da tahliye edilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyeleri Ferhat Azan, Çetin Temel, Rojin Varhan ile Serhat Sönmez hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede suç unsuru olarak kabul edilen tek konu ise HDP Gençlik Meclisi’nin düzenlediği “Ozan Yıldız Futbol Turnuvası” oldu. 

Şehit edilen HDP Gençlik Meclis üyesi Ozan Yıldız’ı “örgüt üyesi” olarak kabul edilen iddianamede, 2016’da gerçekleştirilen HDP 1. Olağan Gençlik Kongresi ve 25 Kasım 2018’deki HDP 2. Olağan Gençlik Kongresi’nde alınan kararlar yasa dışı kabul edildi. Ozan Yıldız Futbol Turnuvası için iddianamede, şunlar ileri sürüldü: “Futbol Turnuvası için gençlik meclisi üyeleri broşür dağıttıkları ve bu yolla örgüte eleman temin etmek, gençlerin örgüte olan sempatisini arttırmak için bu eylemi gerçekleştirdikleri ortadadır. HDP Gençlik Meclisi oluşumunun kırsala eleman temin eden, sözde şehir gerillacılığını hedefe geçirmeyi amaçlayan ve örgütün parçası olan bir yapılanmadır.”    

Xwebûn ‘ele geçirildi’

 İddianamede, hakkında dava açılan Rojin Varhan’ın ikametinde yapılan aramada, evde bulunan dört adet Kürtçe haftalık yayımlanan Xwebûn gazetesi için “Kürtçe gazete ele geçirildi” denildi. Varhan’ın defterinde yer alan ”Hakikat Aşktır Aşk Özgür Yaşam. A.Ö” yazılı sözün Öcalan tarafından söylenen bir söz olduğu belirtilen iddianamede, HDP ile örgüt arasında organik bir bağın bulunduğu ileri sürüldü.

İddianamede, Ferhat Azan, Çetin Temel ve Rojin Varhan hakkında “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Siyasetin çirkin diliyle iddianame

 MA’dan Dindar Karataş’a konuşan dava avukatlarından Savaş Avcı, Türkiye’nin onlarca ilinde HDP Gençlik Meclisleri tarafından organize edilen futbol turnuvalarının Van ayağında futbol turnuvası devam ederken, müvekkillerin gözaltına alındığını ve tutuklandığını hatırlattı. Müvekkillerine kolluk ve savcılık ifadelerinde “Bu futbol turnuvasını siz mi düzenlediniz?” gibi absürt bir soru sorulduğunu belirten Avcı, müvekkillerinin gözaltına alınıp tutuklandığında futbol turnuvasının da devam ettiğini hatırlattı. Avcı, şunları söyledi: “Hatta Van Emniyet Müdürlüğü de halı saha etrafında turnuvanın güvenliğini alıyordu. Bu turnuva 2-3 hafta sürmüş 15-20’ye yakın takım oluşmuş ve 150-200’den fazla kişi turnuvaya katılmıştır. Akabinde müvekkiller hakkında dört ay sonra iddianame hazırlanmıştır. Hazırlanan iddianameye bakıldığında ‘HDP örgüte müzahir bir partidir. HDP Gençlik Meclisi de örgütün gençlik yapılanmasıdır. Bu nedenle bunların organize ettiği futbol turnuvası da örgütün aktivitesidir’ gibi son derece basit, sebep-sonuç ilişkisi olmayan hukuktan uzak ve güncel siyasetin çirkin dilinin kullanıldığı bir iddianame hazırlanmıştır.”

Halı sahadan terörist çıkarmak

İddia makamının bir iddiada bulunurken altını doldurmak ve delillerini de sunmak zorunda olduğunu belirten Avcı, şöyle devam etti: “İddianamede ‘HDP ile örgüt arasında organik bağ vardır’ cümlesi geçmektedir. Ceza yargısı yaftalamak için yorum yapmaz, yapamaz. Ceza yargısı bir şey söylüyorsa delilleri, ispatıyla konuşur. En azından bir kanıya varırsa bunun delillerini de ortaya koyar. Ancak bir halı saha futbol turnuvasından ‘terörist’ çıkarmak da maalesef böylesi bir yargıya kalmıştır. İddianamenin diline bakıldığında bir iddianameden ziyade bir siyasi partinin grup konuşması gibi olmuştur. Zira iddianame başından sonuna kadar bir önyargı ve dayanaksız bir düşünceden ibarettir.”  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.