Gar katliamı anmasına saldırı: 11 gözaltı

10 Ekim 2020 Cumartesi - 12:19

  • Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar Meydanı’na yürüyen aileler ve demokratik kitle örgütlerine polis müdahale etti. Darp edilen 11 kişi gözaltına alındı.

Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Ulus Metro çıkışında bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, katliamın meydana geldiği Gar Meydanı’na yürümek istedi. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile HDP milletvekilleri Kemal Bülbül ve Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de aralarında bulunduğu halk, metro çıkışında polislerce engellendi. Polis, yürüyüşe salgın gerekçesiyle izin verilmeyeceğini söyledi.

Yaşanan tartışmanın ardından polis halka saldırarak 11 kişiyi gözaltına alındı.

Polisin saldırısı ardından anmaya katılmak için başka bir nokta da bir araya gelen aileler ve demokratik kitle örgütlerine de “pandemi” gerekçesiyle izin verilmeyeceği belirtildi. Polis tarafından ailelere dağılmaları yönünden anons geçiliyor.

Polisin anonslarını alkışlarla protesto eden halk, “Katil devlet hesap verecek” ve “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganlarıyla yolu trafiğe kapattı. Oluşturulan insan zinciriyle polisin tutumu protesto ediliyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.