Gençler parlamentoyu ateşe verdi

Dünya Haberleri —

Kenya / Foto: AFP

Kenya / Foto: AFP

  • Kenya'da hükümetin vergileri artırma planı ülke tarihinin en şiddetli protesto gösterilerini tetikledi. Plana isyan eden gençler meclis binasını kısmen ateşe verdi. Çıkan olaylarda 5 kişi öldü.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto liderliğindeki hükümet, 78 milyar dolarlık ulusal borcun faizini ödeyebilmek için vergileri artırma kararın alığı andan itibaren halk sokaklara döküldü. 8 günden beridir sokaklarda olan Kenya halkı, yolsuzluk ve ekonominin kötü yönetiminden kendilerinin sorumlu olmadığını ve bedeli de kendilerinin ödemeyeceğini söyleyerek parlamento binasını ateşe verdi.

Bebek bezi bile pahalanacak

Teklif edilen plan, internet, bankacılık işlemleri, yakıt ve bebek bezi fiyatlarını artırıyor; otomobil sahipliğini zorlaştırıyordu. Borç büyüklüğü ülke gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 70'ine karşılık geliyor. 18 Haziran'da hükümetin tasarıyı açıklamasıyla ülke genelinde birçok şehirde çoğunluğu gençlerden oluşan gruplar sokağa çıktı. Geçen haftadan beri süren protestolar üzerine hükümet bazı önerilerinden geri adım atsa da teklif edilen revizyon eylemcileri memnun etmedi. Başkent Nairobi'de Salı günü öğleden sonra tansiyon yükseldi, polis eylemcilere gerçek mermi ile saldırdı.

Milletvekilleri tünelden kaçtı

Bazı eylemciler parlamentoya girdi, binayı kısmen ateşe verdiler. O sırada binada bulunan milletvekilleri tünelleri kullanarak kaçmak zorunda kaldı. Saatler sonra Savunma Bakanı Aden Duale, ordunun sokağa çıkarak polise destek olacağını açıkladı. Devlet Başkanı Ruto da göstericiler için "suçlular" dedi, "anarşiye izin vermeyeceklerini" ilan etti. Çarşamba sabahı meclis binası önünde yoğun polis varlığı dikkat çekti. İnsan hakları örgütleri polis müdahalesi sırasında en az 5 kişinin öldüğünü; 13'ü gerçek mermi kaynaklı, 30'dan fazla yaralı olduğunu açıkladı. Ruto'nun vergi düzenlemesini bu hafta içinde imzalaması bekleniyor. NAİROBİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.