Gençlerde AKP’yi gönderme heyecanı

Özlem Özdemir - Ömer Görünmek

Özlem Özdemir - Ömer Görünmek

  • Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için çalışma yürüten gençler, AKP iktidarını gönderecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Türkiye ve Kurdistan’da başta ekonomi olmak üzere sosyal ve siyasal birçok krizden etkilenen kesimlerin başında gençler geliyor. 14 Mayıs’ta 7 milyon civarında gencin ilk kez oy kullanacağı belirtiliyor. Gençler, özellikle de son yıllarda kendilerine her türlü baskı ve şiddet politikalarını reva gören 21 yıllık AKP iktidarına “dur” demeyi planlıyor. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul Gençlik Meclisi üyesi Ömer Görünmek, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Gençlik Meclisi üyesi Özlem Özdemir ve Emek Partisi’nin (EMEP) gençlik oluşumu EMEK Gençliği'nden Ekim Deniz Akarslan, seçimlere ilişkin tutumlarını değerlendirdi. 

Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi üyesi Ömer Görünmek, 14 Mayıs seçimlerinin tarihi bir süreç olarak gördüklerini vurguladı. Gençler olarak seçimlerden en büyük beklentilerinin iktidarı göndermek olduğunu ifade eden Görünmek, bunun heyecanını şimdiden yürüttükleri bildiri dağıtımı, halk buluşmaları gibi programlar düzenleyerek yaşadıklarını aktardı. Gençler olarak seçimlerde sorumluluklarının farkında olduklarını da kaydeden Görünmek, “Gençler bugüne kadar haksızlığın, zorbalığın ve zulmün karşısında durdu. Gençler, bu seçim sürecinde de üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirecek. Gençler, bu noktadaki çabalarının, emeklerinin, sorumluluklarının farkına vararak mücadelelerini ileriye götüreceklerdir” diye konuştu.

Tek seçenek Yeşil Sol

Seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında girecek olan demokratik güçlerin, bugün hem Cumhur hem de Millet İttifakı’ndan daha özgürlükçü olduğuna vurgu yapan Görünmek, gençlerin bu seçimlerde Yeşil Sol’dan yana oy kullanacaklarını belirtti. Görünmek, “Biz hiç kimseden bir şey talep etmiyoruz. Biz var olan kendi haklarımızı istiyoruz. Gençlerin sözü Meclise taşınmalı, bunun için de merkezi anlamda yürütebilecek bir Gençlik Bakanlığının olması gerekiyor. Türkiye ve Kurdistan’daki problemlerin çözüm potansiyeline sahip tek parti Yeşil Sol’dur. Çünkü eşitlikçi, özgürlükçü ve adaleti savunan bir beyannamesi var. Türkiye’yi Demokratik Cumhuriyet’e götürebilecek yol yöntemlerin hepsi Yeşil Sol’da” şeklinde konuştu.

Genç kadınlar Yeşil Sol'da

AKP iktidarının “gerici” bir nesil yetiştirmeye çalıştığını ifade eden EHP Gençlik Meclisi Üyesi Özlem Özdemir, gençlerin ekonomik kriz karşısında düştüğü durumun temel nedeninin iktidardan kaynaklı olduğunu belirtti. Özdemir, Yeşil Sol ile girecekleri seçimler için çalışmalar yürüttüklerini ve iktidarı göndermenin heyecanını yaşadıklarını söyledi. Özdemir, şunları ifade etti: “EHP gençliğinden olan yoldaşlarımızla birlikte biz de seçim stantlarımızı açtık, seçim çalışmalarımıza başladık. Herkesi de Yeşil Sol’a destek olması üzerine çağrılarımızı yapıyoruz. Cumhur ve Millet İttifakı, kadın düşmanlarının hepsinin bir araya geldiği bir ittifak. Genç kadınlar, açısından da baktığımızda aslında bu ittifakların bize dair bir şeyleri yok. O yüzden şu an Yeşil Sol seçim çalışmalarına gençler, özgürce katılabiliyor.”

Boyun eğecek kuşak yok

Yürüttükleri çalışmalarda kendisi gibi gençlerin seçimlere dönük yaklaşımını da değerlendiren Özdemir, şunları ekledi: “O yüzden düşünüp taşınıp öyle sandığa gidilmeli. Gerçekten genç kuşaklar açısında çok büyük bir itiraz var. Gericiliğe ‘evet’ diyecek ya da boyun eğecek bir genç kuşak yok artık. Gençler baskıları bizzat kendi de yaşıyor. O açıdan zaten ona göre karar verecektir.”

Siyaseti biz yapacağız

“Tek adam” iktidarının politikalarıyla gençlerin, kadınların, emekçilerin mücadele ederek kazandığı tüm hakların son yıllarda ciddi oranda “tırpanladığını” söyleyen EMEK Gençlik’ten Ekim Deniz Akarslan ise gençlerin yaşadığı problemleri sıraladı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda ortaya çıkacak atmosferle 14 Mayıs seçimlerine gideceklerini ifade eden Akarslan, 1 Mayıs’ın seçimleri belirleyeceğini de söyledi. Akarslan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Geleceğimizi başkalarına bırakmak yerine siyaseti biz yapacağız. Çünkü bu gelecek, bizim geleceğimiz. Bunun yolu da bu seçimlerde gençliğin hem tarihsel hem de günümüz sorumluluklarını yerine getirmesi ve bununla birlikte 1 Mayıs’ta kendi talepleri ve özlemleriyle alanlarda olmasıdır.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.