Gençlik birleşti

15 Kasım 2020 Pazar - 17:27

  • Eşitlik, özgürlük, adalet, dayanışma için bir araya gelen gençlik örgütleri, Birleşik Gençlik Meclisi’nin kuruluşunu deklare etti.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Yeni Demokrat Gençlik, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH) ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), HDP Bağcılar ilçesinde düzenlediği basın toplantısıyla Birleşik Gençlik Meclisi’nin kuruluşunu deklare etti. Toplantıya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, yazar Temel Demirer ve çok sayıda kişi katıldı. 

Tepelerine binmeliyiz

 Birleşik Gençlik Meclisleri adına Volkan Atmaca, yaptığı açılış konuşmasında, gençliğin 25 Ekim’de “Birlikte yürüyoruz” şiarıyla başlattığı yürüyüşlerinin somut örgütsel ve biçimsel halini tartışmak için bir araya geldiklerini söyledi. Kitlelerin geleceksizlik ve örgütsüzlüğe mahkum edildiği bir süreçten geçildiğini belirten Atmaca, “Gençliğin her türlü hak arama mücadelesinin zor ile bastırılmaya çalışıldığı, TC devletinin son 5 yıldır yürüttüğü yoğun saldırılarla her türlü örgütlü mücadelenin boğulmaya, yalnızlaştırılmaya çalıştırıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Ancak biliyoruz ki egemenleri şaşkına çeviren bir tufanla onların tepesine binmedikçe sorunlarımız azalmıyor, bitmiyor” dedi. 

Geleceğe dört elle sarılmak gerektiğinin altını çizen Atmaca, gençliğin, Kürt ulusunun haklı ve meşru isyanlarından Çukurova’da pamuk işçilerinin direnişine, topraksız köylünün toprak işgallerinden fabrikalardaki grev çadırlarına, kampüslerden sokaklara kadar direnişin belirleyicisi olduğunu vurguladı. Atmaca, şunları söyledi: “Gezi isyanında titrettiğimiz Saraylıların; tüm zor aygıtlarıyla saldırdığı, bodrumlarda yaktığı, işinden ekmeğinden ettiği, asgari ücretle açlık sınırının altında yaşamayı dayattığı, işsizliğe mahkum ettiği, paralı-tekçi eğitimi dayattığı, dilini yasakladığı, sokakta, kampüste, evde cinsel saldırganlıkla baskı altına almaya çalıştığı, LGBTİ+ fobiyle nefretle yok sayıp saldırganlığa açık hale getirdiği hapishaneleri, hücreleri reva gördüğü, sokaklarda işkence ettiği, sınır boylarında infaz ettiği, yan yana gelirseniz yanarsınız dediği gençler olarak birlikte yürüyoruz.”

Yenilmedik, teslim olmadık

 HDP Milletvekili Musa Piroğlu da teslim olmuş bir gençlik yaratılmak istendiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Cehennemi dayattıkları her yerde öfke sesleri geliyor. Soma’da işçiler direniyor ve alay komutanına korkmuyoruz diyor. Devrimciler, sosyalistler, yurtseverler devletin bütün zulmüne karşı direniyorlar. Bize teslimiyeti dayatanlara Rojava’da çok çıplak bir cevap verdik. Kobanê’nin düşmesini bekleyenler orada birleşik mücadelenin onlara nasıl bir ders verdiğini gördü. Diz çökmedik, yenilmedik, teslim olmadık.  Salonda iradeyi görenler, bu iktidar yıkılmadan ne yoksulun karnına ekmek girecek ne özgürlüğün sesi sokaklarda esecek görmeli.”

Konuşmaların ardından hazırlanan sineviyonun gösterimi ve tutuklu öğrencilerin mektupları okundu. Etkinlik, daha sonra panel ve açık kürsü ile devam etti.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.