Gever’deki kayyum, borcu katladı

İrfan Sarı

İrfan Sarı

  • Yerine kayyum atanan Gever Belediyesi Eşbaşkanı İrfan Sarı, 2019 sonrası atanan kayyumların belediye borcunu 680 milyon TL'den 1 milyar 280 milyona çıkardığını söyledi. 

Colemêrg'in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde belediyeye atanan kayyumların faaliyetleri gündemde. Birçok AKP yöneticisini işe alan kayyumlar, ayrıca belediyeyi yüklü miktarda borca soktu. Görevden 18 Ekim 2019’da alınarak, yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı'ya göre, 4 yıl içerisinde 680 milyon TL'lik borç 1 milyar 280 milyona çıktı. Sarı, söz konusu borcun yanı sıra belediye taşınmazlarının bir bir satışa çıkarıldığını söyledi.   

Diğeri 680 milyon bırakmıştı

Kayyum uygulamalarını "düşman hukuku" olarak nitelendiren Sarı, "İktidar, uyduruk ve düzmece dosyalarla atadığı kayyumlarla, 'Halk belediyeciliğini yaptırmayacağız. Ya biz yapacağız ya da bizim istediğimiz şekilde yönetilecek' mesajı vermek istiyor" dedi. 2019 yerel seçimlerinde 680 milyon borçla belediyeyi kayyumdan aldıklarını anımsatan Sarı, borç nedeniyle belediyeye gelen bütçenin tamamının bankalar tarafından kesildiğini söyledi. Bu nedenle bir süre belediye çalışanlarının maaşlarını ödeyemez hale geldiklerini ifade eden Sarı, "Elektrik, sigorta ve diğer tüm borçları dahi ödeyemeyecek bir belediyeyi devir aldık. Görevde kaldığımız 6 aylık süreçte tüm borçlara rağmen halkın sorunlarını gidermeye çalıştık” diye konuştu.

Makinalar kullanılamaz durumda

Yerlerine kayyum atandıktan sonra borcun sürekli yükseldiğini söyleyen Sarı, belediye borcunun şu an 1 milyar 280 milyon liraya kadar çıktığı bilgisine edindiklerini aktardı. Belediye çalışanlarının maaşlarının ödenmeleri noktasında şu an aksamalar yaşandığını kaydeden Sarı, ayrıca iş makinaları ve demirbaşların da kullanılamaz halde olduklarını ifade etti. Sarı, şunları söyledi: "Belediyeye 30'a yakın işçi alındığını öğrendik. Alınan işçilerin bir gün içerisinde açılan, kapatılan ilan ile işe alındığını ve önceden kimlerin işe alınacağının planının ve hazırlığının yapılarak alımların gerçekleştiğini görebiliyoruz. Belediyede çalışan personellerin yeterli olduğunu biliyoruz. Ancak yandaş kişilerin işe alınmasıyla seçimlerde oy depolaması yapılması amaçlanıyor.” 

Araziler peşkeş çekildi

Kayyumların belediye taşınmazlarını da satışa çıkardığını dile getiren Sarı, bugün itibarıyla değeri 100 milyon olan arsaların geçtiğimiz yıl "yok pahasına" satıldığını kaydetti. 50 milyon değeri olan bir arazinin 3 milyona satıldığını aktaran Sarı, "Cengiz Topel ve İpekyolu caddelerinin yol yapımları Karayolları’na ait. Kayyum, kendileri yapmış gibi gösteriyor. Ayrıca şehir merkezindeki yol üzerinde bulunan orta refüj iki kez yıkılarak yeniden yapıldı. Bu bile belediyenin nasıl hortumlandığını ve içinin boşaltıldığını gösteriyor" şeklinde konuştu. 

Tekrardan inşa edeceğiz

Seçimler sonrası kente bağlı 11 köyün ve üç bölgenin ilçeye bağlanacağını belirten Sarı, bu durumda belediyeye düşen görevlerin artacağını kaydetti. Sarı, şunları ekledi: “Belediyeyi tekrar aldığımızda nasıl bir manzara ile karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz. İstanbul ve Kocaeli belediyeleriyle eşdeğer bir borç söz konusu. Kayyım buna mukabil kentin dokusunu değiştirecek, mimarı bir kent teslim etmeyecek. Yıllardır sorunlarla harabeye dönüştürülmüş bir belediyeyi tekrar devralacağımızı biliyoruz, ancak tekrardan inşa edeceğiz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.