Gezrê’de indirilenler kurtulamadı

28 Temmuz 2020 Salı - 23:26

  • Türk ordusunun 19 Temmuz’da Gever’e bağlı Mergezerê alanındaki Gezrê mıntıkasındaki operasyonunun sonuçları netleşti. Alana indirilen Türk birliği vuruldu; 1’i üsteğmen 12 Türk askeri öldürüldü.

Türk ordusunun Kuzey ve Güney Kürdistan’daki işgal saldırılarına karşı direnen gerillalar, eylemlerle yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Gerillalar, Cenga Heftenîn Devrimci Hamlesi kapsamında  27 Temmuz günü Şeşdara, Pirbula, Koordine Tepesi ve Tepê Tünel mıntıkalarında suikast eylemleri düzenledi; ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilemedi. Akşam saatlerinde alana giren Kobra ve Skorsky helikopterler iki koldan vurularak darbelendi.

* Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında  27 Temmuz günü Hakkari’nin Çelê (Çukurca) ilçesine bağlı Eriş ve Xeregol tepeleri arasında askeri yol çalışması yapan 1 kepçe imha edildi, 1 asker öldürüldü.

* Türk ordusu 19 Temmuz’da Gever’e bağlı Mergezerê alanında bulunan Gezrê mıntıkasında bir operasyon başlatmıştı. Alana indirmeler yapan Türk güçleri ile gerillalar arasında yoğun çatışmalar yaşandı; 1’i üsteğmen 12 Türk askeri öldürüldü. Operasyon boyunca işgalcilere karşı kahramanca savaşan Ahmet Cizre (İsa Eren / Şırnak), Çekdar Zilan (Fırat Erişen / Van) ve Simko Zerdeşti (Mahir Ediş / Şırnak) şehadete ulaştı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.