Giriş-çıkışlar asker kontrolünde

16 Eylül 2020 Çarşamba - 17:07

  • Türk devletinin 1990’lı yıllarda zorla boşalttığı Cudi Dağı eteklerindeki Cifanê köyü, ‘diyalog süreci’nde yeni den bazı sakinlerine kavuştuğunda beri giriş-çıkışları da asker izni ve kontrolünde yapılıyor.

ZEYNEP DURGUT - MA/ŞIRNAK

1990’lı yıllarda boşaltılan 4 bini aşkın köyden biri olan Şırnak merkeze bağlı Cifanê (Cevizdüzü) köyü sakinleri, diyalog sürecinin sürdüğü 2013’te köylerine dönüp evlerini yeniden inşa etti. Kışın genellikle kent merkezine yazın da köye dönen yurttaşlar, yol ve elektrik sorunu yaşıyor. Kürtlere karşı yeniden savaş başlatılmasıyla birlikte zorlukları yaşamaya başlayan köylüler, etraflarına inşa edilmiş kalekollardan dolayı adeta bir açık cezaevi hayatı yaşıyor. Cudi Dağı eteklerinde kurulu olan köye giriş-çıkışlar asker kontrolünde yapılabiliniyor. 

Bir gün öncesinden başvuru

Yurttaşlar, köylerine gidebilmek için bir gün öncesinden karakola izin başvurusunda bulunmak zorunda. Köy girişinde kurulu kontrol noktasında asker ve korucuların araması ise tam bir eziyete dönüşüyor. Kış hazırlıkları için yetiştirdiği sebze ve meyveleri toplamaya gelen köylüler, saatlerce arama kuyruğunda bekletiliyor. Kimlik kontrollünden sonra köye yapılan girişler, saat 17.00’de sona eriyor. 

Yol da elektrik de yok

 30 haneli köyün ne yolu ne de elektriği var. Hayvancılık yapanların dışında kışın köyde kimse kalmazken, nüfusun çoğunluğu kadınlardan oluşuyor. Etraftaki kalekollardan kaynaklı belirli sınırlar içinde hareket ettiklerini ve bundan kaynaklı rahat olmadıklarını ifade eden kadınlar, en ufak bir şeyden askerlerce uyarıldıklarını söyledi. 

Hemen hemen herkesin savaş sürecinde zarar gördüğü köyde, kimisi yakınlarını kaybetmiş, kimisinin eşleri, çocukları cezaevinde. Kadınlardan Medine Birlik, 90’da boşaltılan köye son 10 yıldır dönüş yaptıklarını dile getirdi. Birlik, köy hayatının çok güzel olduğunu, ancak nefes aldırmaz “güvenliğin” rahatsızlık verici olduğunu yineledi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.