Gökmen Ç. savunmasını yaptı

Diaspora Haberleri —

28 Ocak 2021 Perşembe - 13:30

  • Almanya’da 129b’den Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesin’de yargılanan Gökmen Ç. mahkemeye sunduğu savunmada "KCDK-E bünyesinde yürüttüğüm siyasi çalışmalar ‘terörize’ edilmek isteniyor" dedi.

 

Almanya’nın Koblenz kentinde yargılanan Gökmen Ç.’nin davasına bu hafta devam edildi. Koblenz Yüksek Mahkemesi’nde devam eden duruşmada Gökmen Ç. kendisine yönetilen suçlamalar karşında savunmasını yaptı.

Gökmen Ç. mahkemeye sunduğu savunmasında Kürt halkının eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesine bir Kürt birey olarak katkı sunmak için demokratik, siyasi ve kültürel çalışmalar yürüttüğünü ve bu faaliyetlerinin kriminalize edildiğini belirtti. Gökmen Ç. savunmasında "Faaliyetlerim suç kapsamında değildir. Yürütmüş olduğum faaliyetlerin Almanya'ya, Alman halkına, Alman demokrasisine herhangi bir zararı olmadığı inancındayım. Hatta diyebilirim ki; yürütmüş olduğum veya suçlandığım aktiviteler ne Türkiye ne de herhangi bir halkın zararına olmuştur. Aksine gerici, faşist ve anti demokratik rejimlere karşı mücadele etmek demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten ve insanlıktan yana olan herkesin de yararınadır" diye belirtti.

KCDK-E’nin Avrupa yasalarına göre kurulmuş siyasi bir organ oluğunu belirten Gökmen Ç. burada yürüttüğü faaliyetlerin bu çatı altında, demokratik siyaset çerçevesinde olmasına rağmen "terörizm" ile suçlandığını vurguladı.

Kürtler büyük bedel ödedi

1993 yılından itibaren yürürlükte olan PKK yasağı ile beraber Kürt halkının yürütmüş olduğu tüm faaliyetlerin kriminalize edildiğini belirten Gökmen Ç. “Bu yasak kapsamında aktivistler yargılanıp cezalandırılmaktadır. Tutuklanmam da bu yasa ile ilgilidir. İddianame de bireysel bir suç unsuru yoktur” dedi.

Kürt Özgürlük Mücadelesinin artık bütün dünyada tanındığını, Kobanê ve Şengal’de DAİŞ’e karşı elde ettiği başarının dünyanın gündemine oturduğunu dile getiren Gökmen Ç. devamla şu ifadeleri kullandı: “Artık Kürtleri bütün dünya tanıyor ve biliyor. Kürtler geçmişten beri birçok bedel ödedi. Her ne kadar kimi devletler Türkiye ile olan ilişkileri neticesinde Kürt Özgürlük Mücadelesini ‘terörist’ olarak lanse etse de, Kürt Özgürlük Mücadelesi'nin Şengal'de, Kobanê’de, Suriye'de DAİŞ’e, cihadist çetelere karşı mücadelesi ve başarısı Kürt halkını dünyanın gündemine koymuştur. Gerçeklikler ortaya çıkınca genel olarak dünyada da Kürtlere karşı yaklaşımda büyük değişimler yaşanmıştır.”

İnanıyorum ki adil bir karar verilecektir

Yürüttüğü tüm faaliyetlerin KCDK-E bünyesindeki yasal faaliyetler olduğunu hatırlatan Gökmen Ç. "Hukuk sistemi hem toplumun hem de bireylerinin haksızlığa karşı sığındığı son kaledir. Demokratik, bağımsız hukuk sistemleri adalet, vicdan ve ahlak gibi değişmez ilkelere bağlıdır. Umarım ki sayın hakimler de davamı bu çerçevede değerlendireceklerdir. Yürütmüş olduğum bütün aktiviteler Avrupa yasalarına göre kurulmuş resmi olan KCDK-E bünyesindeki Almanya'ya zararı olmayan demokratik faaliyetlerdir. Eğer bir terörist aranıyorsa, eğer birileri terörizmle suçlanacaksa Kürt halkı değil, onlarca yıldır Kürt halkına zulmeden Türk, Fars ve Arap rejimlerinde aranmalıdır. Benim tutuklu kalmam sadece Erdoğan rejimini sevindirip, güçlendirecektir ve Kürtlere zarar verecektir. Umut ediyorum ki Alman hukuk sistemi buna izin vermeyerek, tutuklama kararımı kaldırıp adil bir karar verecektir" diye belirtti.

9 Şubat'a ertelenen Gökmen Ç.’nin davasında mahkemenin karar vermesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.