Gözaltı süresi yine uzatıdı

.

.

  • Adana’da Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturmada bir haftadır Emniyet'te tutulan 37 kişi için gözaltı süresi, ikinci kez dört gün daha uzatıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca Binevş Kültür ve Sanat Derneği ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 27 Haziran'da Adana, Mardin, Mersin, Van ve Amed'de bazı evlere baskın düzenlendi. Aralarında HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış ile HDP Parti Meclisi Üyesi Ahmet Yıldız’ın da bulunduğu 37 kişi gözaltına alındı. “Gizlilik” karının uygulandığı dosyada 37 kişi, "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt adına faaliyetlerde bulunmak" iddiasıyla suçlanıyor. Bir haftadır Adana Emniyet Müdürlüğünde tutulan ve ifadeleri alınmayan 37 kişi, ikinci kez gözaltı süresinin uzatılması için adliyeye getirildi. Savcılık talebi üzerine Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 37 kişinin gözaltı sürelerini dört gün daha uzattı. Kararın ardından 37 kişi tekrar götürüldü. 

Gözaltında tutulan isimler şöyle: HDP Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış, HDP Parti Meclisi Üyesi Ahmet Yıldız, HDP Gençlik Meclisi üyesi Mazlum Gök, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Emetullah Akçaray ve Sever Uzun, Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyeleri İlyas Arzu, Murat Gürbüz, Suat Ekin ve Jiyan Savcı,  Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Suphiye Bayav ve Jiyan Aslan ile Mahsum Uzun, Zilan Çiçek, Mehmet Saruhan, Hayrettin Öz, Mehmet Sait Dikmen, Vakkas Durgut, Evin Özbay, Dilan Yiğit, Gülbahar Akman, Yaşar Akman, Mehmet Solmaz, Bedri Şengül, Zilan Taş, Ayşe Solmaz, Mehmet Aykut, Ramazan Demirhan, Abdullah Ayav, Abdurrahman Oral, Ahmet Akdoğan, Ayşe Irmak, Tacettin Başar ve Şirvan Aksoy. ADANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.