Gözaltından hastaneye

2 Aralık 2020 Çarşamba - 16:20

  • Şırnak ve ilçelerinde siyasi soykırım operasyonları kapsamında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 23 kişi arasında bulunan 65 yaşındaki kanser hastası Faik Dursun, hastaneye kaldırıldı. 

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu bir soruşturma kapsamında önceki gün kent merkezi ve ilçelerinde yerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu’nun da arasında olduğu toplam 23 kişi gözaltına alındı. Baskın sırasında polisin darbı sonucu bileği incinen, nefes alma ve yürümekte güçlük çeken Meryem Aşkara ile Sozan Acar, Emniyet’teki ifade işlemleri sonrasında serbest bırakıldı. 

Gözaltına alınanlar arasında Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) eski Beytüşşebap Belediyesi Başkanı 65 yaşındaki Faik Dursun da bulunuyor. Kanser hastası olan Dursun’un gözaltı sırasında fenalaştığı ve aşırı derecede öksürdüğü için Koronavirüsü (Kovid-19) şüphesiyle Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi. Dursun’un Kovid-19 testinin yapıldığı ve test sonucunun çıkması bekleniyordu.

Baskın sırasında polisin darbı sonucu bileği ve kaburgaları incinen, nefes almak ve yürümekte güçlük çeken HDP’li Meryem Aşkara, Emniyet’teki ifadesi sonrasında serbest bırakıldı.  Yerine kayyum atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu ile birlikte gözaltına alınan Aşkara, baskın sırasında yaşadıklarını anlattı. Polislerin kapıları kırarak içeriğini girdiğini belirten Aşkara, şunları söyledi: “Kapıları kırmalarıyla silahı kafamıza dayamaları bir oldu. Saçlarımdan tutup mutfağa götürdüler. Berivan Kutlu arkadaşımı da başka bir odaya götürdüler. Ona da vuruyorlardı, çığlıklarını duyuyordum. 20 dakika boyunca aralıksız şiddet uyguladılar. İlk defa böylesine bir vahşet ve barbarlık gördüm. Bir iğne bile bulmadıkları evin altını üstüne getirdiler. Hepsinin kafasında kar maskesi vardı. Biz de bağırdık ve çığlık attık. Bize, ‘çığlık atarsanız sizi öldürürüz’ dediler. İki özel harekat polisi beni balkona götürdü, ‘sesini çıkartırsan öldürürüz’ diye tehdit ettiler. Benim tek savunmam çığlığımdı. Babam ve abim çığlıklarımızı duyup yukarıya çıktılar. Onlara da saldırdılar.”

Kaburgaların ve kollarının incindiğinin söyleyen Aşkara, “Kollarımı hareket ettiremiyorum. Nefes almakta ve yürümekte zorlanıyorum” dedi. 

Saldırgan polisler şikayetçi oldu

 Darp raporu alan ve polislerden şikayetçi olan Aşkara, “Bize bunları yapan 3 özel harekât polisi ‘Berivan Kutlu ve Meryem Aşkara bize işkence etti’ diye şikayetçi olmuşlar” diye konuştu. “İki kadına 20 özel harekat polisi saldırdı” diyen Aşkara, şunları ekledi: ”Bu saldırılar kadın direnişine ve kimliğine dönüktür. Bu saldırılar AKP’nin ne kadar zayıfladığının göstergesidir. AKP’nin elinde saldırmaktan başka bir şey kalmadı. Bizden ve mücadelemizden korkuyorlar. Mücadelemize engel olamayacaklardır. Kadınlara çağrım şudur; bu barbarlığa karşı seslerini daha çok yükseltsinler ve mücadelelerini daha çok büyütsünler.”  ŞIRNAK

 

Mardin’de gözaltı, Urfa’da tutuklama

Kızıltepe’de dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında üç kişi gözaltına alındı. Urfa’da da Şükrü Kahraman adlı yurttaş tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında İhsan Kılınç, Abdullah Kılınç ve Kemal Oral isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Önceki yıllarda Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi’nde (DBP) siyasi çalışma yaptıkları öğrenilen üç yurttaşın da Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Axirtoş Mahallesi’nde 30 Kasım’da polis ve jandarmanın katılımıyla yapılan ev baskınında gözaltına alınan Şükrü Kahraman adlı yurttaş, adliyeye çıkarıldı. İstanbul’da yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenilen Kahraman, ”Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla savcılığa ifade verdikten sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kahraman, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBIS) aracılığıyla katıldığı İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.