Gözaltından yoğun bakıma

14 Eylül 2020 Pazartesi - 18:05

  • Çatak’ta askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra iki gün kendilerinden haber alınamayan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın, Van merkezdeki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına oldukları ortaya çıktı.

 

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan 7 çocuk babası Servet Turgut (55) ve 8 çocuk babası Osman Şiban (50), halen yoğum bakımda tutuluyor. Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltı kararı kaldırılan iki kişinin durumu ciddiyetini korurken, görüşmeye ise izin verilmiyor. Aile, iki gündür hastane önünde bekliyor. 

Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban, kardeşinin gözleri önünde gözaltına alındığını söyleyerek, kardeşinin köy işleri için yaklaşık 5 ay önce yaşadığı Mersin’de geldiğini ifade etti. Servet Turgut’un 11 Eylül günü sabah saatlerinde tarlasında patosa vurulmuş samanlarını topladığı sırada askerler tarafından alınarak köye getirildiğini ifade eden Şiban, ”Servet’i alıp, köye geldiler. Sonra Osman’ı da alıp helikopterle götürdüler. Operasyon olduğu için hiçbir yere çıkamadık ve bilgi alamadık. İkisinden de uzun süre haber alamadığımız için ben kent merkezine geldim ve askeriyeyi aradım. Bana ağabeyimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Onlara ‘Ağabeyim götürdüğünüzde sağlamdı nasıl oldu da yoğun bakıma düştü?’ dedim ama cevap vermediler. Kardeşimi gözaltına aldıklarında hiçbir şeyi yoktu. Onlara işkence mi yapıldı, helikopterde işkence mi yaptılar bilmiyoruz” diye konuştu. 

Helikopterden mi atıldılar?

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç da konuyla ilgili şunları paylaştı: ”Servet Turgut ve Osman Şiban, tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde; birinin Entübe olduğu, diğerinin de bilincinin açık olduğu öğrenildi. Görgü tanıklarına göre bu iki kişi helikopterden atıldı. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde, arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyor. Servet Turgut ve Osman Şiban’ın köyleri 1989’da zorla boşaltıldığı için biri Van’ın Edremit ilçesinde diğeri de Mersin’de ikamet ediyor ve her sene yaz aylarında köylerine gidip kendi topraklarında çiftçilik yapıyorlar.”  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.