Grev yasağına tepki

15 Ekim 2020 Perşembe - 18:00

  • Mersin Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesi’nde bulunan Soda Sanayi Anonim Şirketine ait fabrikada çalışan işçiler ile şirket yetkilileri arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Fabrikada çalışan işçiler adına işveren ile TİS görüşmeleri yürüten Petrol-İş Sendikası Mersin Şubesi, görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine 9 Ekim’de grev kararı aldı. Grevin başlamasından bir gün önce Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine” karar verildi. TİS görüşmelerinde sonuç alamayan işveren ise bünyesinde bulunan Soda Sanayi, Şişecam Kromsan ve Tuz İşletmesi fabrikalarını durdurarak çalıştırdığı 550 işçiyi zorla süresiz ücretsiz izne çıkardı. Şirket yetkilileri, ayrıca fabrikalarda çalışan işçileri zorla yıllık izine ayırdı. 

 Kararın yürürlüğe girmesiyle grevleri engellenen işçiler, buna tepki gösterdi. Soda Sanayi Fabrikası’nda 16 yıldır üretim operatörü olarak çalışan ve işçiler adına konuşan Sedat Mızrak (47), ”Şu ana kadar 16-17 grev ertelendi. Biz sendikamızla birlikteyiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz ve kazanacağız” dedi.  MERSİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.