Güney'de SİHA'lı cinayetler

Axceler

Axceler

  • İşgalci Türk devleti, önceki gün hem Mexmûr hem de Çemçemal'e  Silahlı İnsansız Hava Aracı'yla (SİHA) saldırdı. İki saldırıda 6 kişi şehit düştü. Şehitler, törenle toprağa verildi. 

Türk devletinin Mexmûr Mülteci Kampı'na düzenlediği SİHA saldırısında ağır yaralanan Haci Mirza Eli isimli yurttaş, kaldırıldığı Musul'daki hastanede kurtarılamadı. Haci Mirza Eli, dün törenle toprağa verildi. Süleymaniye’nin Çemçamal ilçesinin Axceler beldesine bağlı Tuteqel köyünde önceki gün sabah saatlerinde  Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile yapılan saldırıda 5 kişi katledildi. Katledilenlerden 8 çocuk babası Îsmaîl Îbrahîm'in cenazesi Serçinar köyünde, 6 çocuk babası Aram Hacî Kake Xan cenazesi, Tuteqel köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

Türk SİHA'sı, önceki gün saat 13.00 sıralarında Türk devletine ait insansız hava aracı Mexmûr (Şehîd Rustem Cûdî) Mülteci Kampı'nda bir aracı hedef aldı. Saldırıda Haci Mirza Eli isimli bir yurtaş yaralandı. Heci Mirza Eli geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyordu. Öğle saatlerinde koyunlarını ahıra koyduktan sonra arabasıyla evine dönerken evine ulaşamadan arabası vuruldu. Şehîd Hogir Hastanesi’nde yapılan İlk müdahalenin ardından ağır yaralı olması nedeniyle Musul’daki Giyar Hastanesi’ne sevk edilen Haci Mirza Eli, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 


 
Yenildiğimizi göremeyecekler

Saldırıya tepki gösteren kamp sakinleri, Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi’ne doğru yürüdü. Kamp sakinleri, BM Ofisi önünde açıklama yaptı. Demokratik Halk Meclisi Eşbaşkanı Filiz Budak, “Bugün hiçbir ahlaki tarafı olmayan, kana susamış işgalci Türk devleti, Mexmûr Kampı’na yönelik saldırılarını sürdürdü. Bugün çocuklarımız Avaşîn’de kimyasal silahlarla katlediliyor, bugün çocuklarımız Türk devletinin tank ve toplarına karşı tünellerde, mağaralarda her şeye rağmen direniyor. Ne olursa olsun ayakta kalacağız ve direneceğiz. Özgürlük Hareketi'ni ve Kürtleri yenilgiye uğratmak için hesaplarını yapan güçlerin hayallerinin gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.”

Törenle toprağa verildi

Cenazesi, Geyar Hastanesi’nden kampa bir konvoyla getirildi. Şehidi kampın girişindeki kontrol noktasında bekleyen halk karşıladı. Şehit için Şehit Aileleri Derneği’nde bir tören düzenlendi. Saygı duruşuyla başlayan törende Belediye Eşaşkanı Bedran Piran bir konuşma yaptı. Bedran Piran, şunları ifade etti: "Kürdistan’ın dört parçasında da Kürt Özgürlük Hareketi'ne saldırılar var. Son olarak direniş kampımıza saldırdılar. Bu saldırılarla kampın iradesini kıramayacaklar. İhanetçilerin hançeri ile kampın sırtına hançer sapladılar. şehitlerimize ve halkımıza el uzatan faşist Türk devleti ve iş birlikçisi Barzani Ailesi, bunun onların yanına kalmayacağını iyi bilsin. Kamp halkının duruşu direnen halkın duruşudur. Düşman, halkımızın çelikten iradesinden korkuyor. Bu yüzden halkımıza yönelik korkakça saldırılar düzenliyor.”
Bedran Piran’ın konuşmasının ardından kamp halkı şehidini alarak sloganlarla mezarlığa doğru yürüdü. Şehit, kamp mezarlığında toprağa verildi.