Hak arayışınızda yanınızdayız

Yurt Dışı Haberleri —

10 Ocak 2023 Salı - 18:45

Saarbrücken

Saarbrücken

  • 9 Ocak Paris Katliamı’nda şehit düşenler Avrupa’nın 20 kentinde anıldı ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılması talep edildi. Fransız belediye başkanları ve başkonsoloslar da Kürtlere, “Hak arayışınızda yanınızdayız” dedi. 

10. Paris Belediyesi, 9 Ocak 2013'te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için Kurdistan Enformasyon Bürosu önünde anma etkinliği gerçekleştirildi. Anmaya Paris Büyükşehir Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris 10. Belediyesi Başkanı Alexandra Cordebard ve belediye meclis üyeleri ile Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız, CDK-F ve TJK-F yetkilileri de katıldı. 

Paris

10. Paris Kürtlerin evi

Anmada konuşan Paris 10. Bölge Belediye Başkanı Cordebard, “10 yıl boyunca adalet ve hakikat mücadelesinin yanında olduk. Bugün de 23 Aralık tarihinde Emine Kara (Evîn Goyî), M. Şirin Aydın (Mîr Perwer) ve Abdurrahman Kızıl’ın katliamı ile karşı karşıya kaldık. 10. Paris, Kürtlerin evi. Bunu kimse değiştiremez. Kürtlerin mücadelesi aynı zamanda bizim değerlerimiz, demokrasimiz içindir" dedi.

Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Sara Marcha ise “Paris sokakları katledilen kadın isimleri ile dolu. Artık mücadeleyi omuzlayan kadınların katliamların önüne geçilmesi gerekiyor” diye konuştu. 

Konuşmalar ardından katliamın gerçekleştiği Kurdistan Enformasyon Binası önüne çiçekler bırakıldı. 

Hakikat arayışınızda yanınızdayız

Anmaya katılan Paris Büyükşehir Belediye Başkanı Anne Hidalgo Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “10 yıl önce katledilen Fidan Doğan, Sakine Cansız ve Leyla Söylemez'i anıyoruz. Kürt halkı birkaç hafta önce yeniden endişeye kapılırken, Paris hakikat ve adalet arayışında onların yanında yer alıyor” dedi.