Hakim okul basıp öğrencileri aldırdı

  • Mêrdîn’de bir hakim, öğretmen eşinin şikayeti üzerine gittiği okulda üç öğrenciyi gözaltına aldırdı.

MA'nın haberine göre; Mêrdîn’de bir öğretmen, öğrenciler ile tartışması sonrası hakim olan eşine haber verdi. Hakim polislerle birlikte okula geldi ve üç öğrenciyi gözaltına aldırdı. Gözaltına alınan öğrenciler, karakoldaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mêrdîn Barosu’ndan konuya dair açıklama yapıldı. Başsavcılık açıklamasında, hakimin, şikayet üzerine başlatılan soruşturmanın ardından eşine destek amacıyla okula gittiği öne sürüldü. Açıklamada, "Soruşturmada görev alan polis memurları öğretmen eşinin hâkim olarak görev yaptığından dahi haberdar değillerdir. Olayın yerel basına yansıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılımızın kimseye ayrıcalık ve imtiyaz tanınmayacağı, yalnızca yasal mevzuatın uygulanacağı yönündeki sözlü talimatlarına rağmen kimlik tespitleri yapıldıktan sonra ailelerine teslim edilen çocuklarımızın, ısrarlı bir şekilde gözaltına alındıkları ve hâkimin polislerle birlikte okula baskın yaptığı yönündeki tezvirat içeren haberler gerçek dışı, görev yapmakta olan bir hâkim meslektaşımız nezdinde yargıyı itibarsızlaştırma gayretinden öteye geçmeyen, herkesin malumu olan çarpık bir zihniyetin ürünüdür” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca haberleri yayanlar hakkında “kamuoyunda panik ve endişe yaratmak" suçlamasıyla soruşturma başlatılacağı aktarıldı.  

Vahim durumun göstergesi

Mêrdîn Barosu ise Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) "gerekli işlemleri başlatma" çağrısı yaptı. Açıklamada, "Mêrdîn'de bir ortaokulda öğretmen ile 6 öğrenci arasında yaşanan tartışma  sonrasında, öğretmenin olayı Mardin Adliyesi'nde hâkim olarak görev yapan eşine aktardığı ve hâkimin çok sayıda polis aracı eşliğinde okula gittiği, okul çıkışında üç öğrenciyi kimlik tespiti amacıyla karakola götürdükleri, diğer üç öğrencinin ise aileleri ile karakola gittikleri bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Okul yönetimi ile yapılan görüşmeler neticesinde olayın idareye aktarılmadan okul çıkış saatinde gerçekleştiği tarafımıza bildirilmiştir. Bir hakimin sırf öğretmen olan eşi için çok sayıda polisle ve yine polislerin de böylesi bir olay için kalabalık bir şekilde okula gitmesi ve kimlik tespiti amacıyla çocukları karakola götürmeleri yargının ve kolluğun geldiği vahim durumu göstermektedir" bilgilerine yer verildi. 

Baro açıklamasında, şunlar ifade edildi: "Suç teşkil eden bu uygulama hakkın ve görevin kötüye kullanılması niteliğinde olup basite indirgenemez. Bu uygulama hakimlik vakarını ve güvenilirliğini ağır bir biçimde zedelemiştir. Bu tarz olaylar kamusal görev zırhı ardına saklanan hukuk tanımazlıkların önünü açmaktadır. Yargılama faaliyetlerini kamu adına takip etmek görev ve sorumluluğu bulunan bir hakimin ve kamu görevlisi polislerin bizzat varlık sebeplerini yok eden ve suç teşkil eden bu tavrı, hiç kimsenin hukuki güvenliğe sahip olmadığını göstermektedir.

HSK gereğini yapsın

Çocuklara yönelik bu olay makamdan alınan güç sarhoşluğunun ve cezasızımla politikasıyla oluşan dokunulmazlık düşüncesinin yansımasıdır. Kamusal görev makam ve gücün arkasına sığınan hukuk tanımazlığa karşı hukuksuzluğun bertaraf edilmesi ancak emsal bir caydırıcılık ile mümkündür. Hâkimler ve Savcılar Kurulu bu hukuksuzluğa sebebiyet veren hakim hakkında gereğini hemen yapmaz ve 'mesleki dayanışma' ile hareket ederse işini hakkıyla yapan binlerce yargı mensubunun güvenilirliğini bizzat kendi elleriyle yok edeceğini de kabul etmelidir. Çocuklara yapılan hukuka aykırı bu muamelenin yakından takipçisi olacağımızı ve öğrencilere hukuki her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumuzu, yargı yetkisi kullanılarak gözdağı verilemeyeceğini, yargı yetkisinin keyfi şekilde kişisel tatmin aracı olarak kullanılamayacağını bildiririz.” MARDİN

*****

Amed’de üç kişiye gözaltı

Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde yapılan ev baskınlarında üç kişi gözaltına alındı. 

Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinin Tekel Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde evlere baskın yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube ekipleri tarafından yapılan baskınlarda Murat Aslan (26), Selman Aktaş (19) ve Cihan Almaz adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Evlerde yapılan aramalar yaklaşık iki saat sürdü. Gözaltına alınanlardan Murat Aslan’ın cezaevinden yeni çıktığı öğrenildi. Baba Halis Aslan, “Bunlarda insanlık adına bir şey yok. İçeri girer girmez yüzümüzü duvara çevirdiler. Evde yaşlı hastalarımız var. Oğlumun telefonuna el koydular” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.