Halk sağlığı ranta kurban!

27 Temmuz 2021 Salı - 19:16

  •   Şişli Etfal Dayanışması üyesi Göksen Ezeltürk, hastanenin taşınmasının özellikle yoksul kesimleri olumsuz etkileyeceğini belirterek, halkın sağlık hakkının ranta kurban edildiğini belirtti.

MAHİR DEMİR - İSTANBUL

İstanbul’da 122 yıldır hizmet veren Şişli Etfal Hastanesi’nin “depreme dayanaklı olmadığı” gerekçesi ile ikiye bölünerek, Şişli’den 10-15 kilometre uzaklıktaki Seyrantepe ve Sarıyer hastanelerine taşınacak. Bu durumdan en fazla yoksul kesimin mağdur olacağını belirten Şişli Etfal Dayanışması üyesi Göksen Ezeltürk, "Halkın sağlık hakkının ranta kurban edildiğini" belirtti.

Şişli, 270 bin kişinin ikamet ettiği, gündüz nüfusunun ise bunun kat be kat üzerinde olan bir ilçe. Şişli Etfal Hastanesi’nin, 122 yıldır hem ilçe sakinlerine hem de toplam nüfusu 1,5 milyona ulaşan civar ilçelere ve hatta şehir dışından gelen hastalara parasız hizmet verdiğini belirten Ezeltürk, "Her gün 1000’i aşkın hastanın muayene olduğu, 600 yatak kapasitesi ile açık kalp ameliyatı, böbrek nakli, kanser cerrahisi gibi çok önemli branşlarda ameliyatlar yapılan tam teşekküllü bir kamu hastanesidir" diyen Ezeltürk ekledi: "Bu hastahane, bölge halkının parasız ve nitelikli sağlık hizmetine erişebilmesinin en büyük teminatıdır, bunun yanı sıra merkezi konumundan ötürü özellikle acil durumlarda erişimi kolay ve hayat kurtarıcıdır."

Yeterliyse neden 18 hastane açıldı?

Hastanenin taşınmasının özellikle yoksul kesimleri olumsuz etkileyeceğini, halkın en temel hak olan sağlık hakkına erişiminin zorlaşacağını, en yakındaki Okmeydanı Hastanesi’nin ise ilçe halkının ihtiyaçlarını karşılayamayacağını belirten Ezeltürk, "Şişli ve çevresindeki 5 ilçe yaklaşık 1,5 milyon nüfus barındırdırıyor, gündüzleri bu sayı 4,5-5 milyona ulaşıyor. Etfal Hastanesi faaliyetini sürdürürken bile her iki hastanenin toplam kapasitesi yeterli olamıyordu. Şimdiki durumda ise parasız sağlık hizmeti alınabilen kapasite nerdeyse yarı yarıya azalıyor. Bu durumda, Okmeydanı Hastanesi tek başına yeterli olabilir mi? Kaldı ki, eğer mevcut hastane kapasitesi yeterli olsaydı, Şişli ve çevresinde 18 özel hastane açılır mıydı?” diye sordu.

Özel hastanelere peşkeş mi çekiliyor?

Daha önce birçok örnekte olduğu gibi devlet hastanesi olan Şişli Etfal Hastanesi’nin de özel hastanelere peşkeş çekilmesinden endişe ettiklerini vurgulayan Ezeltürk, "İstanbul’un en merkezi noktasındaki geniş arazisi ile Şişli Etfal Hastanesi, belki küçük bir kısmı parasız sağlık hizmetine ayrılarak büyük bölümü paralı sağlık hizmetine sunulmak üzere özel bir hastane zincirine devredilebilir veya sağlık turizmine açılabilir endişesi taşıyoruz" dedi.

Sultan Beyazıt Han Veli Vakfı’na devredildi

"Butik hastane, sağlık turizmi veya büyük bir hastane zincirine devir gibi bazı duyumlarımız var ama somut bir açıklama olmadığından doğruluk payını bilmiyoruz. Bunlardan biri olabileceği gibi, 36.525 m2’lik bu kıymetli arazinin küçük bir alanına sağlıkla ilgili bir bina, geri kalan kısmına da ranta dönük bir proje yapılması ihtimali de ne yazık ki mevcut" diyen Ezeltürk, "Tüm taleplerimize rağmen, yetkili mercilerden konu ile ilgili hiçbir net açıklama yapılmaması ise bu endişemizde haklı olduğumuzu gösteriyor" diye ekledi. Göksen Ezeltürk, “Hastanemizin 2018 Temmuz ayında Hazineden alınarak hiçbir illiyet bağı olmaksızın mazbut bir vakıf olan Sultan Beyazıt Han Veli Vakfı’na devredilmiş olması da bu yöndeki endişelerimizi arttırıyor. Bu, rant projesi olasılığını yükseltiyor" diye belirtti.

Hastane yerinde dönüştürülmeli

Ezeltürk, Şişli Etfal Dayanışmasından bir heyet oluşturarak 6 Temmuz’da Ankara’ya gittiklerini ve topladıkları 30 bin imzayı Sağlık Bakanlığı’na teslim ettiklerini ancak bugüne değin bakanlıktan olumlu-olumsuz hiçbir dönüş alamadıklarını belirtti. Şişli Etfal Dayanışması bileşenleri ve Şişli halkı olarak yetkililerden, biran önce hastanenin depreme karşı güçlendirildikten sonra aynı yerde tüm branşları ile tam teşekküllü devlet hastanesi olarak hizmetine devam edeceğine dair bağlayıcı bir açıklama beklediklerini söyleyen Şişli Etfal Dayanışması üyesi Göksen Ezeltürk, "Şu anki talebimiz, güçlendirme çalışmaları ertesinde 122 yıllık hastanemizin tasfiye edilmemesi ve aynı yerde kamusal hizmet veren tam teşekküllü bir hastane olarak faaliyetini sürdürmesidir" dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.