Hayalleri Rojava’da gerçekleşti

20 Temmuz 2021 Salı - 19:41

  • Suruç Katliamı’nın 6’ncı yıldönümünde yapılan anma etkinliklerinde, “33 düş yolcusunun hayalleri, Rojava’da gerçekleşti. Bize düşen gerçekleşen bu hayalleri koruyabilmek ve tüm dünyaya taşıyabilmek” mesajı verildi. 

 

Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek için 20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelenlere yönelik, DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucu katledilen 33 kişi için birçok kentte anma etkinlikleri düzenlendi. 

Katliamın gerçekleştiği Amara Kültür Merkezi’ndeki anmaya HDP’li vekiller, ESP Eşbaşkanı’nın da aralarında olduğu kalabalık bir grup katıldı. Katliamda yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğraflarına polis el koyarken, saldırıda yaşamını yitiren Kasım Deprem ve Osman Çiçek’in mezarlarını ziyaret de polis tarafından engellendi.

Hesap sormaktan vazgeçmeyeceğiz

ESP Eşbaşkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ”Halklarımız devletin katliamlarında yaşamını yitiriyor. Bu faşist diktatörlere boyun eğmeyeceğiz. Hesap sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. ”Çete, mafya ve devlet üçlüsü olduğu sürece ülkeye barış gelmeyecek” diyen HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin ise buna karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Urfa Baro Başkanı Velat İzol da katliam aydınlatılmadığı sürece kültür merkezinin bahçesinde olmaya devam edecekleri mesajı verdi.  

Aileler adaleti arıyor

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Mezarlığı’nda düzenlenecek anma öncesi Gazi Cemevi’nde buluşan kitle, sloganlar eşliğinde mezarlığa yürüdü. “Suruç şehitleri ölümsüzdür” yazılı pankart açan kitle, sık sık “Katillerden hesabı gençlik soracak” ve “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı.

Katliamda yaşamını yitiren İsmet Şeker’in kızı Dilek Şeker, “6 yıl öncesini unutmuyorum. Bıkmadan adalet arıyoruz. Adalet yok. Aileler tekrar bayramlaşmak için adaleti arıyor” ifadelerini kullandı. HDP Milletvekili Dersim Dağ katliamın sorumlularının ”Kobanê düştü düşecek” diyenler olduğunu söyledi.

Doğum gününde katledildi 

Katliamda yaşamını yitiren Veysel Özdemir, Amed’in Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Aynı zamanda doğum günü olan Özdemir için mezarı başında pasta kesildi. Özdemir’in ablası Rabiya Özdemir, kardeşine yazdığı “33 düş yolcusu” adlı şiiri okudu. 

Suruç’ta katledilen Uğur Özkan ise Şırnak’ın Cizre ilçesi Asri Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı. Törene kardeşinin fotoğrafıyla gelirken polis tarafından engellendiğini belirten Hatice Özkan, ”Kardeşimi benden almışlar, daha ne istiyorlar benden. Canımı almışlar” diyerek tepki gösterdi. 

 HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.