HDP doğal seçmeniyle bile yüzde 15

8 Eylül 2021 Çarşamba - 19:05

  • KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, HDP’nin 13-12’den 7’ye düşeceği varsayımı değil, önümüzdeki seçim sürecinde kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşabileceğini söyledi.

Sadece nüfus hareketlerine bakılırsa bile HDP’nin oy oranının artacağının görüleceğini kayeden KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, bugün 16-24 yaş arasındaki nüfusun yüzde 25 ila 30 olduğu illerin Kürt illeri olduğunu hatırlattı. Türklerde 70 büyüğe 30 çocuk; Kürtlerde ise 45 büyüğe 55 çocuk varlığına işaret eden Ağırdır, genel nüfus oranında Kürt nüfusu yüzde 18 iken 1 milyon yeni seçmende bunun yüzde 22-23 oranında olduğunu altını çizdi. Ağırdır’a göre; HDP seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşabilir.

T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, önümüzdeki seçim sürecine ilişkin araştırma ve projeksiyonunu paylaştı.

Kürtler olmadan olmaz

Seçimlerde ortak geleceği inşa etmekte Kürtleri ihmal etmenin bir bedeli olacağını belirten Ağırdır, ”Türkiye sadece muhafazakar ve sekülerlerin uzlaşmasında huzur bulamaz. Gerekli ama yeterli değil. Kürtleri yok saydığınız bir uzlaşma mümkün değil. İşin bir yanı bu. Bunun kaç kişi farkında bu ayrı bahis ama Türkiye bu meseleyi çözmeden ve Kürtler kendi kimlik, ihtiyaç ve talepleri üzerinden uzlaşmaya dahil olmadan -illa aktör bazında kast etmiyorum- yeni bir hayat inşa etme şansımız yok” dedi. 

HDP’nin oyunun düşeceği sanılıyor

 Z Kuşağı tartışmalarında Kürt nüfus oranın ıskaladığını belirten Ağırdır, şunları söyledi: ”Son dönemlerin moda kavramı Z Kuşağı gençleri anlamak. AKP de bir şey yapıyor kendince. Dün bir video vardı onun da çalıntı olduğu ortaya çıktı. Öbür taraftan CHP bir şey yapmaya çalışıyor. Kemal Bey, sosyal medyada gençlere seslenmeye çalışıyor. İYİ Parti toplantılar düzenliyor. Kimse şu sayılara bakmamış gibi geliyor. Baraj tartışmaları da var. Baraj niye 7’ye düşürüldü. İktidar kanadı temsilcilerinin konuşma ve tespitlerine bakıyorum. Hep şöyle bir varsayım dillendiriliyor; HDP’nin oyunda önemli bir oranda ödünç oy var. Her evde bir insan, kadın ya da koca biri CHP’ye oy vermiş öteki de barajı geçsin diye HDP’ye oy vermiş. Baraj düşünce HDP, gerçek oyu olan 6-7’lere düşecekmiş gibi bir varsayım var.

Kürt nüfusu genç ve artıyor

Ben bir şey söyleyeyim; il il, 81 ilin 2019 yerel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana yaşlardaki değişimi ve yeni seçmeni hesapladığın zaman 23-24 ilde, genç nüfusun ya da 24 yaş altı nüfusun -hepsi yeni oy kullanacak değil ama- bugünün 16-24 yaş arasındaki nüfusun yüzde 25 ila 30 olduğu iller var, yüzde 7-8’de kaldığı iller var. O yüzde 25-30 arasında kalan iller hangileri biliyor musun? Kürtlerin yoğunlukta olduğu iller.

Türklerde 70 büyüğe 30 çocuk var. Kürtlerde 45 büyüğe 55 çocuk var. Her yıl kabaca bir milyon seçmen ekleniyorsa, 1 milyon yeni seçmen nüfusunda bizim tespitimiz üzerinden söylüyorum. Genel nüfus oranında Kürt nüfusu yüzde 18 iken bu 1 milyon yeni seçmende yüzde 22-23 oranında. Bu şu demek; tıpkı biraz önce tartıştığımız konuştuğumuz gibi muhafazakarlar ve sekülerler kendi kültürel kimliklerinden yola çıkarak kendi kimliklerini temsil eden partilere oy vereceklerse, Kürtler de kendilerini temsil eden Kürt partisine oy verecekler. Dolayısıyla HDP’nin 13’ten 12’den 7’ye düşeceği varsayımı değil önümüzdeki seçim sürecinde HDP’nin kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşma ihtimali söz konusu.

Yaptıkları mühendislik boşuna

Bu kadar seçmenin kendilerini mağdur hisseden, derdi olan, haklı da derdi olan, kimlik talepleri de bu kadar belirgin olan, bunca yaşamışlığıyla gelen Kürt seçmenin de kendilerini yok sayan kanada oy vereceklermiş gibi, elleri mecbur gibi davranmak her şeyden önce bir kere onların onurlarına dokunuyor. İş böyle benim bir türlü anlayamadığım şey siyasi aktörlerin de önemli bir kesiminin elinde kağıt kalemle mühendislik hesapları yapıyor olmaları. Şu kadar oy böyle deyince sanki bu yüzde 6 hareket edecek buraya falan. Bugün artık Türkiye toplumu buraları geçti.”   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.