HDP'liyiz her yerdeyiz

Yurt Dışı Haberleri —

Avrupa'nın birçok kentinde HDP ile dayanışma eylemleri düzenlendi

Avrupa'nın birçok kentinde HDP ile dayanışma eylemleri düzenlendi

  • Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, İngiltere, İsveç, Finlandiya ve Kanada’da alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, HDP ile dayanışma eylemleri düzenlendi. HDP’nin sahiplenildiği yürüyüş ve mitinglerde “HDP yalnız değildir, HDP’liyiz her yerdeyiz” denildi.

 

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik AKP/MHP faşizmi eliyle yürütülen baskı, gözaltı, tutuklama, kapatma politikalarına karşı yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar, Demokratik Güç Birliği öncülüğünde alanlara çıktı. Kürt dostlarının da katıldığı eylemlerde “HDP’yi kapattırmayacağız, faşizmi birlikte yeneceğiz” sloganıyla yürüyüş ve mitingler düzenlendi, “HDP’liyiz, her yerdeyiz” denildi.

DÜSSELDORF

Almanya/Düsseldorf’da merkez tren garı önünde toplanan Kürdistanlılar ve dostlarının eylemi yürüyüşüyle başladı. Sık sık HDP'yi sahiplenen sloganların atıldığı eyleme Alman kamuoyu da yoğun ilgi gösterdi. Yürüyüş boyunca Almanya'nın AKP-MHP faşizmine verdiği destek de teşhir edildi. Almanya'nın Kürt soykırımını gerçekleştirmek isteyen Türk devletine ekonomik ve silah desteğine  son vermesi talep edildi. Eylem kortejine HDP'li eski milletvekilleri ve belediye başkanlarının olduğu bir heyet öncülük etti. Yapılan konuşmalarda HDP'nin demokrasi mücadelesine dikkat çekildi.

HANNOVER

Almanya/Hannover’de düzenlenen eylemde HDP ve Ronahi Kadın Meclisi adına konuşmalar yapıldı. Okunan bildiride şunlar dile getirildi: “Biz çok iyi biliyoruz ki; ancak halklarımızın örgütlü ve birlikte mücadelesi Türkiye'de faşizmi, her türlü gericiliği ve emperyalizmi yenebilir. Halklarımıza sesleniyoruz, enternasyonalist mücadelenin de desteğiyle HDP'yi kapattırmayacağız, Türkiye'de faşizmi birlikte yeneceğiz.” Eylemde sık sık  “Faşizme geçit yok”, “Yaşasın enternasyonalist dayanışma”, “Bijî berxwedana HDP” sloganları atıldı.

foto: ŞAHİN BOZLAR/Mainz

MAİNZ

Almanya/Mainz’de HDP’yi sahiplenme yürüyüş ve mitingine Mannheim, Frankfurt, Giessen ve Darmstadt’tan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları katıldı. Buluşma yeri olan tren istasyonu önünde, HDP Eşbaşkanlarının Avrupa’daki eylemler için gönderdiği mesaj okundu.

Mitingde konuşan Zübeyde Zümrüt “Bu yürüyüş, HDP’yi sahiplenme yürüyüşüdür. AKP-MHP faşizmi büyük bir korku içerisindedir. Bugün Türkiye’de faşizme karşı mücadele eden tek parti HDP’dir. Bu yüzden kapatmak istiyorlar. Biz de buradan söylüyoruz; HDP halktır, buradadır, her yerdedir. HDP’yi kapatmaya gücünüz yetmeyecek” dedi.

Faysal Sarıyıldız da HDP’nin tam bir devlet terörü ile karşı karşıya olduğunu belirterek; AKP’nin, yürüttüğü ırkçı, faşist konseptler sonucunda yozlaşıp çürüdüğünü, gelinen aşamada yıkılmakta olduğunu söyledi.