HEDEP söz verdi

HEDEP “Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı”

HEDEP “Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı”

  • HEDEP, Kürt legal demokratik siyaseti öznelerinin belediyelerin gasp edilmesi ve kayyum atamalarına karşı yapamadıkları için öz eleştiri vererek, şu sözü verdi:
  • “Sorumluluğumuzu biliyor, görüyor ve bu bilinçle hareket edeceğimizin sözünü veriyoruz. Bize miras kalan kazanımları korumak ve büyütmek tarihsel sorumluluğumuzdur.”

HEDEP’in düzenlediği “Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı”nın sonuç bildirgesinde, Kurdistan’daki belediyelerin alınmasıyla yetinmeyip Türkiye sahasına da yayılacak bir çalışmanın örgütleneceği belirtildi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Yerel Yönetimler Kurulu'nun “Örgütlü toplumla demokratik yerel yönetimlere" başlığıyla Pazar günü düzenlediği “Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı”nın sonuç bildirgesi paylaşıldı. “Tekçi yönetim anlayışını büyütmek isteyenlere karşı yerelden ve yerinden yönetimde ısrar edeceğiz” denilen bildirgede, şunlar ifade edildi: “3. Yol siyasetimizi yerel yönetimlerde uygulama, büyütme ve toplumsal mücadele birlikteliğine dönüştürme yolunda ısrarlı ve kararlıyız. 

Öz eleştiri ve söz

Belediyelerimizi koruma ve gasp edilmesinin önüne geçme noktasında yeterli mücadeleyi yürütemedik. Bu saldırılar karşısında gerekli toplumsal refleksi örgütleyemedik. Kayyımların kentlerimizi talan eden uygulamalarına karşı yeteri düzeyde kamuoyu oluşturamadık. Kanıksama halini bu dönem içerisinde de yaşadık. Tüm eksiklerimizden ve yetmezliklerimizden payımıza düşeni aldık. Gelecek dönem mücadelemizde, sorumluluğumuzu biliyor, görüyor ve bu bilinçle hareket edeceğimizin sözünü veriyoruz. Bize miras kalan kazanımları korumak ve büyütmek tarihsel sorumluluğumuzdur. 

Yeniden inşa esas alınacak

Kayyumların kentlerde yarattığı her türlü tahribatı ortadan kaldıracak ve halkın değerlerine yönelen her saldırıya karşı yeniden inşayı esas alacağız. Kentlerimizi hırsızlardan, gaspçılardan, talancılardan arındıracak ve küllerinden yeniden doğar hale getireceğiz. Kurdistan’da iktidar blokunun gasp ettiği belediyeleri alarak halkın evi haline getireceğiz. Adaylık süreçleri de dahil olmak üzere temel ilkemiz olan eşbaşkanlık, eşit temsiliyet ve fermuar sistemini uygulamayı sürdüreceğiz. 

Yerel demokrasi 

Türkiye halklarının tümünü ve yedi bölgeyi Demokratik Yerel Yönetimler anlayışımızla tanıştırmak, 100 yıllık cumhuriyet tarihindeki klasik, devletçi, rantçı belediyecilik anlayışından farklı bir yaklaşımla buluşturmak tarihsel görevimizdir. Sistem partilerinin belediyeciliği nedeniyle en temel belediye hizmetlerini bile alamayan Türkiye halklarını, belediye hizmetlerinde karar alma ve uygulama sürecinin yerinden, açık, şeffaf ve halkın katılımıyla yapıldığı bir anlayışla buluşturarak halkı belediye yönetimlerine taşıyacağız.

Temel ilkeler

Bizler açısından masada ve sandık üzerinde kurulan değil, toplumsal yaşamın içerisinde kurulan ve halkı özne olarak gören demokratik ittifak anlayışı esastır. Muhatap ve ölçek fark etmeksizin halkı yönetimde belirleyici hale getiren; açık, şeffaf ve deklare edilmiş ortak mücadele zeminlerini gözeten; toplumcu belediyecilik anlayışını esas alan; hizmetleri eşitlik temelinde ayrımcılığa izin vermeden yoksulları ve dezavantaj grupları gözeten; engelsiz kentler yaratan; ana dil başta olmak üzere ulusal ve inançsal farklılıkları tanıyan ilkelerimizi esas alacağız. İlkeler temelinde kurulacak demokratik ittifaklar ile 2024 yılı yerel seçimlerinde belirleyici olacak ve tarihsel rolümüzü oynayacağız. 2024 yılı seçimleriyle birlikte yeni bir aşamaya geçeceğiz ve yerel demokrasiyle yerinden yönetimi Türkiye’ye yayacağız.

Kayyumları göndereceğiz

Kürt halkının iradesini hiçe sayan kayyumları göndereceğiz. Çok sayıda yeni belediye kazanarak AKP-MHP ittifakını Kurdistan’dan göndereceğiz. Önümüzdeki seçimler halkın evi olan belediyeleri halka iade etme, siyaseti toplumsallaştırma ve en yerelden başlayarak Demokratik Cumhuriyeti örme seçimleridir.”

 

*****

 

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan

 

Arka kapı diplomasisi yok

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, AKP ile arka kapı diplomasisi yürütüldüğü iddiasını yalanladı. 

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Sözcü Doğan, halkın katılımını en geniş biçimde sağlayacak aday belirleme modeline ve seçim kılavuzuna ilişkin çalıştıklarını belirterek, şunun altını çizdi: “Yerel seçimlerde hiç kimse halka rağmen aday olamayacak. Adayları halk seçecek, halk belirleyecek, halkın iradesi sandığa yansıyacak.”

Sözcü Doğan, Türkiye kentlerindeki tavırlarına ilişkin şunları ifade etti: “Tüm ihtimaller masada. Pek çok büyükşehirde oylarımızın belirleyici olduğunu bilerek, bu sorumluluğun farkında olarak karar vereceğiz. Yalnızca Genel Merkez’de MYK’nın tartışarak vereceği bir karar olmayacak, bize oy verenlerin, halkımızın, bileşenlerimizin talepleri, beklentileri belirleyici olacak. Seçim süreci açık ve şeffaf bir biçimde yürütülecek. Yeni dönemde mottomuz ‘kaybettirmek-kazandırmak’ yerine kazanmak. Biz kazanacağız. İttifak olacaksa aleni, ilkeleri kamuoyu ile paylaşılan, demokrat, kapsayıcı, Kürt’ü tanıyan, ayrımcı olmayan, halka hizmet edecek bir anlayışla olacak. Birinci ve ikinci parti olduğumuz her yerde kendi adaylarımızı çıkaracağız. Batıda ittifaklara açığız.”

Her seçim öncesi gibi

Gazeteci Deniz Zeyrek’in AKP ile arka kapı diplomasisi yürütüldüğü iddiası da sorulan Doğan, şunları vurguladı: “Bu iddialar doğru değil. Her seçim öncesi olduğu gibi partimizin iktidarla arka kapı diplomasisi yürüttüğü iddia ediliyor. Yalnızca iktidarla değil, hatırlayalım 14-28 Mayıs seçimleri öncesinde de benzer iddialar Millet İttifakı’yla ilgili de gündeme geldi. Her nedense HEDEP dışındaki siyasi partiler arası diyalog olağan görülürken; partimiz söz konusu olduğunda şüpheli yaklaşılıyor. Elbette neden böyle yaklaşıldığını biliyoruz. Bu durumu Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin kazanmalarına ve muhtemel kazanımlarına dönük en hafif deyimiyle korkunun tezahürü olarak tanımlayabiliriz. Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.