Heftanîn ve Xakurkê’de 18 asker öldürüldü

23 Ağustos 2020 Pazar - 16:38

  • Türk ordusunun işgal saldırılarını sürdürdüğü Xakurkê ve Heftanîn’de suikast, sabotaj ve baskınlar yapan gerilla, 18 askeri öldürdü.

 

Kuzey ve Güney Kürdistan’da işgal ve imha saldırılarını sürdüren Türk ordusuna karşı direnen gerilla, eylemlerle de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ligili şu bilgiler verildi:

* YJA STAR gerillaları, Cenga Heftanîn Devrimci Hamlesi kapsamında 22 Ağustos günü saat 15:20’de Şehit Şilan alanında konumlanan Türk güçlerine suikast eylemi yaptı; 1 asker öldürüldü.

* Cenga Heftanîn Devrimci Hamlesi kapsamında 21 Ağustos günü Partizan alanına bağlı Qesroke Tepesi’ndeki Türk güçlerine 2 suikast eylemi yapıldı; 2 asker öldürüldü.

* Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında 22 Ağustos günü saat 05.30’da Xakurkê bölgesinin Şehit Beritan alanına bağlı Koordine Tepesi’ndeki Türk güçlerine eylem yapıldı. Mevzi ve barınaklar etkili bir şekilde vuruldu; 1 mevzi imha edildi, 3 asker öldürüldü.

* Türk ordusuna ait Reo ve Akrep tipi araçlar, içindeki 12 askerle 20 Ağustos sabahı Xakurkê’nin Geliyê Reş alanından Ermuş‘a doğru hareket halindeyken gerillalarla takibe alındı. Gerillalar, saat 09.00’da yakın mesafeden vurdu; 2 asker öldürüldü, 2’si ise yaralandı.

* Ertesi sabah askeri bir konvoy Xakurkê bölgesinin Kevorte Tepesi’nden Lêlikan Tepsi’ne doğru hareket halindeyken denetim altına alındı. Gerillalar, Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında saat 10.30’da sabotaj taktiğiyle konvoyu vurdu; 1 Reo tipi zırhlı araç tamamen imha edildi, 10 asker öldürüldü. Bölgede bunulan Nevrat Reşit adlı KDP pêşmergesi, eylemden sonra işgalci Türk askerlerinin yardımına gitmeye çalışırken yine işgalci askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Alanı yoğun bir şekilde bombalayan işgalci Türk ordusu, 3 defa Skosky tipi helikopterlerle kayıplarını alandan uzaklaştırabildi.

* Gerillalar, 17 Ağustos sabahı Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Doski vadisinde 1 mobese kamerasını imha etti.

* Türk ordusunun 17 Ağustos akşamı Şemzînan’a bağlı Herkî alanında başlattığı geniş çaplı saldırı devam ediyor.

* Türk savaş uçakları, Zap bölgesine bağlı Dola Kunişka alanını 22 Ağustos günü 3 defa bombaladı. Bombardıman sonucunda arazide yangın çıktı.

*Xakurke bölgesine bağlı Goşine alanında bulunan Rostê yaylası 22 Ağustos günün iki defa bombalandı.

* Bombardımanlarda herhangi bir gerilla kaybı yaşanmadı.

BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.