Helikopter Tepesi’ne gerilla baskını

16 Ekim 2020 Cuma - 18:25

  • Gerillalar, Rubarok’taki Helikopter Tepesi’ni iki koldan basarak  3 askeri öldürdü; 2 konteynır, 1 kamelya, 2 mobesse kamerası ve 2 projektörü imha etti; birçok mevzi de darbeledi.

 

Türk ordusunun imha ve işgal saldırılarına karşı direnen gerilla, kimi eylemler de yanıt veriyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (MİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklama eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

* Gerillalar, 13 Ekim günü saat 17.50’de Colemêrg’in Rubarok alanına bağlı Helikopter Tepesi’ne iki koldan sızma eylemi yaptı. Birinci sızma kolu, 2 konteynır ve 1 kamelyayı vurarak tamamen imha etti; burada 3 Türk askeri öldürüldü. İkinci sızma kolu, nizamiye kulübesini ve mevzisini hedef alarak tamamen imha etti. Buradaki ölü ve yaralı sayısı netleştirilemedi. Toplamda 3 asker, 2 konteynır, 1 kamelya, 2 mobesse kamerası ve 2 projektör imha edildi, birçok mevzi de darbelendi.

* Türk ordusu, 26 Eylül günü Şırnak’a bağlı Gabar Dağı’nın Dêrşew köyünü akşam saatlerinden gece yarısına kadar yoğun bir şekilde bombaladı. Aynı alanda 28 Eylül günü saat 06.00’da başlatılan operasyon akşama kadar sürdü.  Bu operasyon esnasında Sımko Botan (Naif Bulduk / Şırnak) ve Amargi Dorşin Xerzan (Çiçek Benzer / Aydın) şehit düştüler.

* Türk savaş uçakları, 13 Ekim günü Metina bölgesine bağlı Yekmalê köyünü; 14 Ekim’de Garê bölgesinin Meyrokê alanına bağlı Şkeftiyan ve Bılındbazê köylerini; 15 Ekim’de ise Xakurkê bölgesine bağlı Sıninê’yi bombaladı.  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.