Hem satıyor hem de borçlandırıyor

Van Büyükşehir Belediyesi

Van Büyükşehir Belediyesi

  • Belediye taşınmazlarını tek tek satan Van Büyükşehir Belediyesi kayyumları, yıllardır çektikleri kredilerle belediyeyi en az 3 milyar lira borçlandırdı. 

Türk İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da kayyum atandı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olduğu 2016’da atanan kayyumun bıraktığı 1 milyar 100 milyon lira borçla belediyeyi devralan HDP yönetimi, borcun bir bölümü öz kaynaklarıyla kapattı. HDP yönetiminin yaklaşık 5 ay görevde kalmasının ardından atanan kayyum, dört yıllık sürede belediyenin borcunu üçe katladı.2017 - 2023 yılları arasında milyonlarca TL kredi çeken kayyum yönetimi, neredeyse her ay belediyenin hesaplarına bloke konulmaması amacıyla “Kamu yararı” kararı alıyor. İkinci kayyumun atandığı Ağustos 2019’dan Eylül 2023’e kadar, neredeyse iki ayda bir atanmış belediye meclisi kararıyla bankalardan kredi çekildiği öğrenildi. 

Belediye Meclis toplantıları tutanakları incelendiğinde, sadece kayyum yönetiminin İller Bankası’ndan (İlbank) çektiği kredi miktarı 2 milyar 25 milyon TL’yi buldu. Kayyum yönetiminin özel bankalardan çektiği kredi miktarı ise öğrenilemedi. Özel bankalardan çekilen krediler de eklendiğinde, kayyum yönetiminin 3 ila 4 milyar TL borcu olduğu belirtildi. Bir yandan belediyeyi borçlandıran kayyumun, diğer kurumlara yaptığı bağışlara dair de bilgi edinilemedi. 

Elektrik borcu bile

Borcu kabaran kayyumun, elektrik ve diğer borçları da çektiği kredilerle ödediği ortaya çıktı. Sadece 2020’de bir ay Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) 225 milyon 294 bin 670 TL’lik elektrik borcu için bankadan kredi çekildi. Yol, su ve diğer çalışmalar için firmaların borçlarının ödenmesi için de yine krediler çekildi. 

İki yılda 555 milyon

Kayyum, belediyeye atandığı 2019’un Ağustos ayında 3 milyon 500 bin lira, Ekim’de 100 milyon lira, Aralık’ta 100 milyon lira kredi çekti. 2020’nin Mart ayında ise 13 milyon 994 bin 800 lira, yine aynı ay içerisinde 43 milyon lira kredi çekildiği ortaya çıktı. 2020’nin Mayıs ayında ise Meclis kararıyla önce 10 milyon lira, sonra yine 20 milyon lira daha kredi çeken kayyum, Ağustos’ta ise elektrik firmasının vadesi geçen borcunun ödenmesi için 225 milyon 294 bin 670 lira çekti. Kasım’da da 40 milyon ek kredi çekildiği ortaya çıktı.  

İller Bankası’ndan çıkmıyor

İller Bankası’ndan Ocak 2021’de 35 milyon lira kredi çeken kayyumun, aynı yılın Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ise bankalardan meblağı belli olmayan krediler çektiği Meclis kararlarına yansıdı. 2021’in Eylül ayında 23 milyon lira kredi çeken kayyum, aynı ay içerisinde arıtma tesislerinde kullanılacak jeneratörler içen 7 milyon lira daha kredi çekti. 

Son bir yıl limitsiz

Meclis kararlarına yansıdığına göre; 2022’nin ilk ayında 13 milyon 200 bin lira, Haziran’da dört kez limitleri belli olmayan, Eylül’de 25 milyon lira, Kasım’da 10 milyon 500 bin lira ek kredi çekildi. Kayyum, 2023’ün ilk ayında ise 450 milyon, Nisan’da önce 226 milyon 596 bin, aynı gün yine 470 milyon lira kredi çekti.

RUKEN POLAT - MA/VAN

 

*****

Vali AKP’nin neferi gibi

Şırnak Valisi Cevdet Atay, AKP’lilerle birlikte gezi ve ziyaretlerde bulunuyor, AKP’nin ildeki neferi gibi çalışıyor.

Şırnak Valisi Cevdey Atay, Cizre Kaymakamı ve belediye kayyumu Nazlı Demir, AKP Milletvekili Arslan Tatar, taşımalı oylarla göreve gelen AKP’li Şırnak Belediyesi Başkanı Mehmet Yarka, AKP İl Başkanı İbrahim Halil Erkan, AKP içinde birçok görevde bulunduktan sonra İçişleri Bakanı Müşaviri olarak atanan Hatice Atan ile AKP’li birçok ismin yer aldığı heyet, 10 Ekim’de Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ziyaretlerde bulundu. 

İktidarın seçimlere yaklaşırken bir kez daha seçmen taşıma ile gündemde olan Şirnex’te, kent halkı AKP’lilerle birlikte seçim çalışması yürüten vali ve kaymakamların son olarak yaptığı Ankara ziyaretine tepkili. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan de vali ve kaymakamların AKP’nin neferi gibi çalışma yürüttüğüne dikkat çekerek, bu durumun hukuken kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Uysal, “Valiler görevlerini yaparken aynı zamanda 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlı ve İl Özel İdaresi’nin kendilerine vermiş olduğu yetkileri kullanmakta. Valiler kanundan kaynaklı memur olmaları nedeniyle devletin temsilcileridir. İktidara veya partiye mensup biri kişi değildir” hatırlatmasında bulundu. Uysal, “Ancak Şırnak Valisi geldiği ilk günden beri hem yapmış olduğu ziyaretler hem bu ziyaretleri yaparken ona eşlik eden kişilere baktığımızda, aslında bir ilin mülkü amiri gibi değil, iktidar partisinin aynı zamanda bir neferi, üyesi ve yöneticisi gibi davranıyor. AKP milletvekilleri, AKP belediye başkanları ve yine AKP il ve ilçe yöneticileriyle beraber bakanlıklarla görüşmeler yapmaktan çekinmiyor” dedi. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.