Hep birlikte yaralarımızı saralım

17 Mart 2023 Cuma - 17:15

HDP’li heyet deprem bölgesinde

HDP’li heyet deprem bölgesinde

  • Depremin 40. günü dolayısıyla İslahiye ve Elbistan’ı ziyaret eden HDP’li heyetler, hep birlikte yaraları sarma sözü verdi.

Dîlok’un İslahiye ilçesindeki anmaya, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Êlih Milletvekili Necdet İpekyüz ile HDP Dîlok Eşbaşkanları Ayten Kaya ve Avni Binici katıldı. İlk önce mezarlık ziyaretinde bulunan heyet, burada yakınlarını yitiren ailelerle bir araya geldi. Daha sonra halkın kaldığı çadırları ziyaret eden heyet, yurttaşların sorunlarını dinledi. Burada konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, "Bir kez daha 40. günde sizlerin acılarını paylaşmak istedik. Acılar paylaşıldıkça hafifler” dedi. 

Elbistan’da da lokma dağıtılarak, depremde yaşamını yitirenler anıldı. Elbistan’daki anmaya, HDP Êlih Milletvekili Feleknas Uca ve HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen katıldı. Anmada, ilk olarak lokma duası okunarak, çerağ yakıldı Ardından burada konuşan HDP’li vekil Uca, “Yaraları hep birlikte saracağız. Çadır ve kan satan Kızılay’dan beklentimiz yok” diye konuştu. Uca’nın ardından konuşan HDP’li Zeynel Özen de şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapıldı. Toplanma alanlarına AVM’ler yapıldı. Bugün depremde ölen insanların katili bu zihniyettir. İnsanlarımız enkazın altında diri diri can verdi. Bu felaketten çıkmanın tek yolu yardımlaşma ve dayanışmadır.”

Konuşmaların ardından yakılan çerağlar söndürülerek, lokma dağıtıldı. ANTEP

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.