Her savaşta onların silahı var

Dünya Haberleri —

3 Ocak 2021 Pazar - 17:01

  • Savaş ve çatışma bölgelerine silah ihracat ederek ‘refah’ düzeyini kalkındıran Almanya, 2020 yılında 1 milyar eurodan fazla silah sattı.

 

Alman silahları sistematik olarak savaş bölgelerinde ve diktatörlerin elinde beliriyor. Yeşiller Partisi milletvekili Omid Nouripour'un soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre Alman hükümeti 2020 yılında çatışmaların yaşandığı bölgelere 1 milyar eurodan fazla silah satışına onay verdi.

Bakanlığın verdiği yanıtta Mısır'a 17 Aralık 2020 tarihine dek 752 milyon euro tutarında silah ve askeri teçhizat, Katar'a 305 milyon 100 bin tutarında savunma sanayı ürünü,  Birleşik Arap Emirlikleri‘ne 51 milyon 300 bin, Kuveyt'e 23 milyon 400 bin ve Türkiye’ye 22 milyon 900 bin tutarında silah satıldı.

Doğrudan savaşın besleyeni

Savaş alanlarına ya da savaşa taraf olan ülkelere silah satışıyla sık sık eleştiri konusu olan Almanya, doğrudan savaşların besleyeni oluyor. Yeşiller partili Omid Nouripour da bu durumu eleştirerek, Alman hükümetinin Libya'ya yönelik silah ambargosunu ihlal eden ülkelere (Türkiye) silah ihracat ettiğine bir kez daha dikkat çekti. Nouripour, “Alman hükümetinin sözleri ve icraatları arasındaki uçurum aydaki kraterler kadar büyük" diye konuştu.

Kürt katliamı da onların silahıyla

Almanya'nın silah ihracatı 2019 yılında 8 milyar 15 bin euro ile rekora ulaşmıştı. Ülkenin en sağlam müşterileri arasında ise Türkiye bulunuyor. 90’lı yıllardan bu yana Türk devleti, Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaşta Alman teknolojisini kullandı, binlerce insan Alman silahlarıyla katledildi.

Sistematik ihlal ediyor

Frankfurt Barış Araştırmaları Merkezi (PRIF)  geçtiğimiz temmuz ayında açıkladığı raporda Alman devletinin insan haklarını ihlal eden ülkelere ve çatışma bölgelerine 30 yıldır aralıksız silah ihracatı yaptığını ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu belirtmişti.

Rapor, Almanya'nın 1990’dan itibaren gerçekleştirdiği silah ihracatı kayıtları incelenerek hazırlandı. Çalışma sonucunda, Almanya’nın Avrupa Birliği'nin (AB) silah ihracatı konusundaki sekiz kriterine bağlı kalmadığı tespit edildi. AB kriterlerine göre silah ihracatı yapılan ülke “İnsan haklarına ve uluslararası insani hukuğa saygı gösterecek; barış, güvenlik ve istikrarın devamını sağlayacak. “

PRIF raporu bu kriterler baz alındığında Alman devletinin birçok kez bu kriterleri ihlal ettiğini tespit etti. Raporda, "Alman silahlarıyla yapılan savaşlar ve ciddi insan hakları ihlalleri var” diye belirtildi.

İkiyüzlü politika sürüyor

Almanya’nın silah satışını Sol Parti milletvekilleri verdikleri soru önergeleriyle Meclis gündemine taşıyor. Sol Partili Sevim Dağdelen, Alman hükümetinin ikiyüzlü bir politika izlediğini belirterek "Almanya gibi bir ülke eğer Türkiye’ye silah gönderiyorsa, Türkiye’nin bu silahları Akdeniz’de Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı kullanmasına şaşırılmamalıdır. Almanya, AB üyesi olan Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı bu ikiyüzlülüğüne son vermeli ve Türkiye’ye silah ihracatını durdurmalıdır" diye tepki göstermişti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.