Her türlü havada gidemiyoruz

Dünya Haberleri —

Münih'te tren seferleri durdu FOTO: AFP

Münih'te tren seferleri durdu FOTO: AFP

  • Almanya’da demiryolu ağını felç eden yoğun kar yağışı, seferlerin çoğunu durma noktasına getirdi. Deutsche Bahn'ın (DB) 'her türlü havada seyahat ediyoruz' sloganı yerini ‘gereksiz seyahatleri iptal edine’ döndü. 

Yıllarca kurulu sistem üzerinden kâr sağlayan Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB) yarım metreyi bulmayan kar yağışına teslim oldu. Alt yapı uzmanları, Alman demiryollarına onlarca yıl yapılmayan ya da yetersiz yapılan altyapı yenilenmesinin seyahatlerde yaşanan kaosun asıl sebebi olduğuna dikkat çekiyor. 
Almanya'nın güney eyaletlerinden Bavyera'da yağan kâr başta Münih olmak üzere birçok kente seferlerin iptal edilmesine sebep oldu. Kar yağışının görünür hale getirdiği eskimiş altyapıda başta sinyalizasyon sistemleri ve elektronik bilgi panoları olmak üzere çok sayıda arıza meydana geldi, tren seferleri iptal edildi. Deutsche Bahn resmi sitesinde yayınladığı uyarıda 6 Aralık’a kadar Münih – Salzburg, Münih – Innsbruck, Münih – Lindau/Zürih rotasında sefer olmayacağı arından da etkilenen bu rotalarda tamiratın bitmesi sonrası sınırlı seferlerin yapılabileceği uyarısını yayınladı. DB hava koşullarını öne sürerek yaptığı açıklamada, Münih’e gidiş dönüş yolculuklarının ertelenmesini tavsiye ediliyor. 
DB’den gelen "büyük aksamalar" devam edecek açıklaması Almanya’nın güneyini doğrudan etkileyecek. Yolculara seyahatlerini 6 Aralıktan sonraya ertelemeleri tavsiye edilirken biletlerin varış noktası aynı kalmak şartıyla her türlü tren için geçerli olacağı bilgisini de veriyor. 

Gıcırdayan raylar
Demiryolu ve Taşımacılık Birliği başkanı Martin Burkert, DB'nin yıllarca süren yetersiz yatırım sebebiyle böylesi hava koşullarıyla başa çıkmak için yeterli donanıma sahip olmadığını söyledi. Martin Burkert, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği demeçte, "DB'nin Deutsche Bahn'ın 'her türlü havada seyahat ediyoruz' sloganı inandırıcılığını yitirdi" diyerek, Almanya'nın demiryolu altyapısının büyük bir kısmının "gıcırdadığını ve harap olduğunu" söyledi.

Bakan da itiraf etti
FDP'li Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, sorunları çözmenin tek yolunun tüm ağın "genel olarak elden geçirilmesi" olduğunu söyleyerek yapılan eleştirileri kendisi de yineledi. Alman medyasına "Bunun başka yolu yok" diyen bakan arızaları ve rötarları "yetersizlik" olarak nitelendirdi. Bakan Wissing; "Bu, onlarca yıldır altyapının ihmal edilmesinden kaynaklanıyor" dedi.

Dikkati kâra vermeyin
Almanya'daki toplu taşıma kullanıcılarını temsil eden Pro Bahn'ın başkanı Detlef Neuß, Deutsche Bahn'ın geçmişte zorlu kış koşullarıyla başa çıkmak için daha donanımlı olduğunu ancak kâr elde etme isteğinin öne geçmesinin zararına dikkat çekti. "Deutsche Bahn, dikkatini büyük kâr elde etmeye yoğunlaştırmak yerine, günlük seferlerin düzenli işlemesine odaklaması gerekiyor" dedi.
Bild am Sonntag'ın ulaştığı bir rapora göre, DB'nin hızlı ICE ve IC trenlerinin neredeyse yarısı Kasım ayında ertelendi. Personel eksikliğinin yanı sıra, kış aylarında bakımına başlanan köprü, ray ve genel altyapı yenilenmesi çalışmalarının da aksamalara sebep olduğu dile getiriliyor. MÜNİH

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.