Her yerde HEDEP adayları

Ayşegül Doğan

Ayşegül Doğan

  • İki gün toplanan HEDEP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Kurdistan kentlerinin yanı sıra Türkiye’nin her yerinde de kendi adaylarıyla seçime girmekten yana. Parti Meclisi’ndeki tartışmada son karar verilmesi bekleniyor.

Ön seçim ve kent uzlaşısıyla adaylarını belirleyeceklerini belirten HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, MYK toplantısında Türkiye’nin her yerinde aday çıkarma eğilimin ortaya çıktığını ve bu durumu Parti Meclisi’nde değerlendireceklerini açıkladı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin Merkez Yürütüme Kurulu’nun (MYK) yerel seçimlere ilişkin aldığı kararlara ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Kurdistan ve Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan halk toplantılarına ve bu toplantılarda ortaya çıkan taleplere işaret eden Doğan, bu durumun MYK toplantısında da gündeme geldiğini belirterek, buradaki eğilim paylaşmak istedi.

Türkiye’de de HEDEP adayları

Eşbaşkan Tuncer Bakırhan’ın Hakkari'de yaptığı, “Halkımız bizden her yerde seçime adaylarımızla girmemizi istedi” şeklindeki açıklamasını anımsatan Doğan, bu durumun ilgili kurullarda tartışıldığını belirtti. Doğan, “MYK’miz ciddiyetle tartışıp değerlendirdi ve Türkiye'nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar, MYK önerisi olarak Parti Meclisi’nde (PM) değerlendirilecek. Daha önce birinci ve ikinci parti olduğumuz yerlerde aday adayı başvurularımızın 27 Kasım’da başladığını ve 10 Aralık’a kadar süreceğini açıklamıştık. Batı illerinde de komisyonlarımız kuruldu. Aday adayı başvurularını almaya başladık. Yani Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı” dedi.

Kent uzlaşısıyla kazanmak

Yerel seçim stratejilerinin bir önceki yerel seçimler gibi kaybettirmek ya da kazandırmak değil, tamamen kazanmak üzerine kurulduğunu kaydeden Doğan, şöyle devam etti: “Kent uzlaşısıyla kazanmak. Bu süreçte yapacağımız en önemli şeylerden biri de geliştirdiğimiz yerel seçim ve yerel yönetimler komisyonunun günlerdir hem sahada hem raporlarla hem de araştırmalarla çalıştıkları ve ortaya çıkardıkları yeni bir ön seçim modeli. Bu konuya ilişkin periyodik bir biçimde açıklamalar ve değerlendirmeler yapıyoruz. Her yerde, yani koşulların olduğu her yerde adaylarımızı ön seçimle belirleyeceğiz. Ön seçimleri her il ve ilçede, katılımcı, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü yerel yönetim anlayışımızın barış, özgürlük ve eşitlik talebinin görünür olduğu bir şekilde, adeta bir demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini istiyoruz. Bunu da adayları belirlerken kent uzlaşısıyla sağlayacağız. 

Her sesin duyulup katılması

Kent uzlaşısı, en geniş mutabakat demektir. Aday belirlediğimiz yerde en geniş kesimlere ulaşıp her sesi duymaya çalışmak. O sesi de katarak şehri yönetecek insanları belirlemek. Bu da bir ilk. Normalde klasik ön seçim modellerinde partilerin üyeleri oy kullanabiliyor. Bizim geliştirdiğimiz ön seçim modelinde yalnızca partimizin üyeleri değil, yalnızca bileşen parti üyeleri de değil, demokratik kitle örgütleri, ailelerimiz, dünden bu yana emek vermiş, yöneticilik yapmış olanlar, bu süreçte sorumluluk alarak bizimle birlikte olabilir ve oy kullanabilir. Dolayısıyla kent hakkı için emek veren herkesin katılımı ve uzlaşıyla belirleyeceğiz adaylarımızı. Sadece belediye eşbaşkanları değil, belediye meclis üyelerimizi ve il genel meclisi üyelerimizin üçte ikisini ön seçimle belirleyeceğiz. 

Her yer için hazırlık

Heyecanlıyız, kararlıyız, umutluyuz, kazanacağız. Türkiye’nin her yerinde seçime adaylarımızla girmek için hazırlanıyoruz. Kayyumları kalıcı hale getirmeye çalışanlar da bilsinler ki; partimize gönül veren, oy veren ve bunun için ağır bedeller ödeyenler, kayyum rejimine en güçlü cevabı kendilerine ve kentlerine kazandırarak verecek.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.