Hukuk ihlal ediliyor, Almanya onaylıyor

Dünya Haberleri —

Familien für den Frieden e.V.

Familien für den Frieden e.V.

  • Barış İçin Aileler Derneği, Kuzey-Doğu Suriye’ye dönük saldırılara dönük sessizliğe dikkat çekerek “Sivil alanlara saldırmak ne zamandan beri uluslararası hukuk oldu?” diye sordu.
  • "İçeriden Özgürleştirilen-Dışarıdan Tehdit Edilen!" fotoğraf sergileriyle, Rojava’da Türk devletinin insanlığa karşı işlediği suçları teşhir ve konfederal sistemi tanıtmak isteyen ‘Familien für den Frieden e.V.’, Alman kamuoyunun halen "Bu konuda hiçbir şey duymadık" söylemine muhatap.


BEDRAN DOĞAN/FRANKFURT

Barış İçin Aileler Derneği (Familien für den Frieden e.V. ) Almanya’nın Kassel kentinde 2022 yılında kulundu. Merkezi Berlin’de bulunan derneğin 20 kurucu ve 43 üyesi var. Alman aileler tarafından kurulan dernek, Kuzey-Doğu Suriye’deki savaşa ilişkin diplomasi ve kamuoyu çalışması yürütüyor. Barış Aileleri Derneği’ni daha yakıdan tanıyalım…

Barış İçin Aileler Derneği'ni kurma kararını nasıl aldınız? Derneğin kuruluşuyla amaçladığınız şey neydi?
Ebeveynler, akrabalar ve arkadaşlar arasında, gençlerin Kuzey-Doğu Suriye'de tabandan gelen demokratik ve konfederal özerk bölgelere olan bağlılığı ve ilgisi bizleri düşünmeye sevk etti. Bölge, yıllardır savaş tehdidi altında. Avrupa perspektifinden bakıldığında bu korkutucu bir durum ve pek çok insan bu konuda bilgi sahibi değil. Oradaki insanlar etnik köken, cinsiyet ve din ayrımı gözetmeksizin barış içinde bir arada yaşamak için çabalıyor. Biz de en başından beri bu çabayı desteklemek istedik.
Barış İçin Aileler Derneği olarak, Türkiye, Irak, İran ve Suriye'den oluşan dört ulus devletteki Kürtler ve çok etnikli yerleşim bölgeleri için kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz ve kendimizi, sivil toplumun gelişimini ve buradaki insanların barış içinde bir arada yaşamasını destekleyen bir platform olarak görüyoruz. Derneğimizde eşitlik temelinde tartışmayı, öğrenmeyi ve kendimizi eğitmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz, güç ve şiddetin ötesinde kendi kaderini tayin eden bir birlikte yaşam geliştirmek.