İdlib-Lazkiye hattında büyük saldırı

Dünya Haberleri —

19 Ocak 2023 Perşembe - 16:45

Çeteler

Çeteler

  • Suriye ve Türk devleti arasında “normalleşme” adına resmi temasların başlaması ile başta Türk devleti olmak üzere Suriye dışı güçler tarafından desteklenen cihatçı örgütlerin saldırıları arttı. Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve bağlaşık güçleri İdlib’in güneyinde Suriye devlet güçlerine kapsamlı saldırı yaptı. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Ensar el-Tevhid grubunun İdlib’in güneyindeki Maaret Mukhas cephesinde Suriye ordusu güçlerinin mevzilerine yönelik düzenlediği saldırı sırasında militanlardan ikisinin öldürüldüğünü aktardı. SOHR, Suriye güçlerinin de İdlib’in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye’deki el-Bara kasabasına düzenlediği füze bombardımanında da bir sivilin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Suriye ordusu dün sabahtan bu yana Cebel ez-Zaviye’deki kasaba ve köylerin 100’den fazla roket ve top mermisi ile vurulduğu bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ordu birliklerinin İdlib’in güney kırsalındaki askeri noktalara yönelik bir saldırıya karşılık verildiğini bilgisini paylaştı. Suriye Savunma Bakanlığı Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Ordu bu sabah, terörist gruplar tarafından sisli havadan faydalanılarak, İdlib’in güney kırsalında el-Bara’dan -Kansafra yönünden Maarat Muhis- el-Bureyc’e doğru başlatılan saldırıda, güçlerimizin mevkilerine ağır silahlarla yapılan atışlara kahramanca karşılık verdi” ifadelerini kullandı. Bakanlık, saldırının saatlerce sürdüğünü ve 12 saldırgandan ikisinin öldüğünü, diğerlerinin de yaralandığını bildirdi. 

Reuters'a konuşan bölge sakinleri de, Suriye ordusunun, Marat Muhas saldırılarına misilleme olarak Cebel Zaviye çevresindeki bazı köyleri top atışına tuttuğunu, en az bir sivilin öldüğünü savundu. Lazkiye'deki Rus üssünden havalandığı düşünülen savaş uçaklarının yüksek uçuş yaptığı, çatışmalara müdahil olmadığı da belirtildi.

Ensar el-Tevhid’in saldırısı, HTŞ’nin Türkiye-Rusya bölgesi (Suriye’nin kuzeybatısındaki gerilimi azaltma bölgesi) olarak bilinen alanda faaliyet gösteren grupların, Lazkiye’nin kuzey, Halep’in batı ve İdlib kırsallarında rejim güçlerine karşı gerilimi artırmaya devam ettiği bir zamanda geldi. 

SOHR, son dönemde keskin nişancı ile hedef alma ve doğrudan çatışmaya girme gibi farklı şekillerde gerçekleşen sekiz saldırı sırasında HTŞ ve diğer guruplardan beş kişiye karşın aralarında bir binbaşının da olduğu 17 rejim askerinin öldürüldüğünü aktardı.

Diğer yandan Suriye İçişleri Bakanlığı dün, ülkenin güneyindeki Dera şehrinde bir patlayıcı düzeneğin infilak etmesi sonucu bir subayın öldüğünü, üç sivilin de yaralandığını duyurdu. Bakanlık, öldürülen binbaşı rütbeli askerin ‘Şam’daki Özel Görevler Birimi’nin askerlerinden olduğunu’ kaydetti. ŞAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.