Iğdır'da alicengiz oyunları!

Dosya Haberleri —

Iğdır

Iğdır

AKP-MHP iktidarı, Iğdır’da Kürtleri ve Azerileri karşı karşıya getirmek için her türlü kirli politikaya başvuruyor. DEM Parti Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun’ ile Iğdır’ın sorunlarını, yürütülen kirli politikayı ve yerel seçimleri konuştuk...

  • Kürtler ve diğer halklar burada bin yıldır kardeşçe yaşıyor. Biz de eşit ve adil yaşamın etrafında birleşiyoruz. Devlet ise aksine kendi sistemini oluşturmaya çalışıyor. Serhed’in kuzeyini ve Kürtleri ablukaya almak istiyor. Hedefinde demokrasi yok, nerede iki kutuplu halklar varsa karşı karşıya getirip, dengelerle oynuyor.
  • Devlet seçimlerde de nüfus mühendisliği yapıyor. Geçen dönem MHP ile aramızda 1514 oy fark vardı. Şimdi bu farkı kapatmak için 4 bin 360 asker ve polisi buraya kaydırmış. Yine Aralık ilçesinden bine yakın kişi getirmişler. Emniyeti, askeri, polisi, jandarması, valisi ve kurumu Kürt halkına karşı birleşmiş durumda.

FELEKXAN SERHAT

İktidarını 20 yıldır seçim hileleri ile garantilemeye çalışan AKP-MHP iktidarı, bir kez daha seçim hilelerine başvurdu. Başta Şırnak, Siirt, Van, Hakkari olmak üzere Kurdistan'ın birçok bölgesinde binlerce hayali seçmenin olduğunu tespit eden Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Karadeniz'den ve batıdan bölgeye seçmen kaydırıldığını duyurdu. Yine boş binalarda binlerce asker ve polisin seçmen olarak kaydırıldığı ortaya çıktı. Sadece hile ile de yetinmeyen AKP-MHP iktidarı, Serhed Bölgesi'nde halkları da karşı karşıya getirmek için binbir dümen çeviriyor. 31 Mart yerel seçimlere iki ay kalırken, Serhed’de Iğdır, Kars ve Ardahan gibi kentler Kürt karşıtı ittifaklarla gündemden düşmüyor. Kürtlerin kazandığı belediyeleri kayyum aracılığıyla gasp eden devlet aklı şimdi de asker-polislerden oluşan ‘seçmenleri’ bu şehirlere kaydırarak 2019 seçimlerindeki oy farkını kapatmaya çalışıyor. Üç ülkeye sınır olmasına rağmen ekonomisine çökülen, göçün ve işsizliğin yoğun olduğu Iğdır’da da AKP-MHP iktidarı, Kürtler ve Azerileri karşı karşıya getirmek için her türlü kirli politikaya başvuruyor. DEM Parti Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun’la, Iğdır’ın sorunlarını, yürütülen kirli politikayı ve yerel seçimleri konuştuk.

Devletin sorunlarını çözmediği Iğdır’da her seçim Kürtlere karşı farklı ittifaklar yapılıyor. Iğdır neden bu kadar önemli?

Iğdır’ın çok özel ve stratejik bir konumu var. Çok kültürlü, çok renkli ve çok kimlikli bir kenttir. Kürtler, Azeriler ve Terekemeler jeopolitik açıdan etkili olan bu yerde bir arada yaşıyor. Buradaki halklar, kimliklerini devletlerin saldırılarına ve tektipleştirme politikalarına karşı korumayı başarmışlardır. Öte yandan, kuzeyde Ermenistan, doğuda Azerbaycan ve güneyde İran’la sınırı var. Bu da farklı kültürlerden etkilenme özelliğini beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra Türkiye için ‘Kafkaslara açılan kapı’, dahası Kafkasya ve İran’a transit bölge olma misyonu taşıyor. Hem cari hem enerji hatları da yine buradan geçiyor. Dolayısıyla devletin burada nüfus dengeleriyle oynaması, yönetim biçimlerine müdahale etmesinin sebebi bunlardır diyebiliriz.

Azerbaycan, İran ve Ermenistan’la sınır olan ama aynı zamanda göçün ve işsizliğin en yoğun kent. Problemleri nasıl ele alıyorsunuz?

Iğdır da Kurdistan’ın diğer kentleriyle aynı kaderi yaşıyor. 1990’lı yıllarda köylerden kente doğru yaygın bir göçertme politikası vardı. Devlet buradan sonuç alamayınca şimdi de Türkiye kentlerine ve oradan da Avrupa’ya göçertmeye çalışıyor. Bunu nasıl mı yapıyor? Kamu hizmetleri Kayseri, Eskişehir veya Konya gibi değil, yetersiz ve sınırlı. Yani insanların kendi topraklarına doyamadığı bir sistem yaratarak, göçün bir ayağını oluşturuyor. Şu anda Serhed’in tamamında bir boşaltma politikası güdüyor. Mesela tüm bölgeyi besleyecek verimli topraklar mevcut ama tarlalar ekilmiyor, boş. Doğru bir tarım ve hayvancılık politikasının uygulanmaması gençleri işsizliğe sürükledi. Yine 3 ülkeye sınır olan bu il sınır ticaretinden faydalanmıyor çünkü sınırlar kartellere teslim edilmiş durumda. Büyük şirketler ticaret yapıyor ama halkın giriş çıkışı yasak, küçük çaplı ticaretler engelleniyor.

Peki sizin çözüm önerileriniz neler?

Öncelikle halkçı bir politika izlemek gerekiyor. Zaten parti programımızda yerelin kendi kendine yetebildiği, öz gücüyle üretebildiği bir paradigma söz konusu. Tarıma elverişli olan Iğdır’da doğru bir politika uygulanıp, gençlere yeni iş imkanları sağlanırsa kimsenin ne şehir dışına ne de Avrupa’ya gitmesine gerek kalır. Burada ayrı bir parantez açmak gerekirse; insanlar ayrıca kendini burada güvende hissetmiyor, güvenmediği için de gitme yolunu tercih etmek zorunda kalıyorlar.