İhanetçi Barzani!

Dünya Haberleri —

Barzani protesto edildi

Barzani protesto edildi

  • Türk devletinin işgal saldırısına ortak olan KDP hükümetinin Başbakanı Mesrur Barzani Londra’da çoğunluğu Güney Kürdistanlı yüzlerce kişi tarafından “Cehş cehş Barzani/İhanetçi Barzani” sloganlarıyla protesto edildi.

DİREN DİCLE ERDEN/LONDRA

Türk devletinin Zap ve Avaşîn alanına yönelik kapsamlı işgal saldırısının bir parçası olan KDP, İngiltere’nin başkenti Londra’da protesto edildi. Bir dizi görüşme için Londra’ya gelen  ve Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chatham House) önündeki konferansa katılan Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Eyleme katılanların çoğunluğunun Güney Kürdistanlı olması dikkat çekti. 

Katil Barzani
Taşınan döviz ve sloganlarda Türk devletinin işgal saldırısıyla birlikte Barzanilerin yolsuzlukları, gazetecilere yönelik saldırılar da protesto edildi. Kitle sık sık, “Kahrolsun ihanet”, “Barzani defol”, “Kürdistan ihanetinize mezar olacak”, “İhanetçi Barzani” “Cehş cehş Barzani”, “Gazeteci katili Barzani” ve “Katil Barzani” sloganı attı. 

Mekapla hesap sordu
Bir kadın ise elinde gerillanın giydiği mekap ayakkabıyı sallayarak işgal saldırısın protesto etti. İngiliz polisinin engellemesine rağmen ayakkabıyı bırakmayan kadın “Gerillaya ve bu ayakkabıya kurban olun” diye haykırdı. Ardından da birçok eylemci çıkarttıkları ayakkabılarını yukarı doğru tutarak işgali protesto etti. 
 
Kortejine yumurta atıldı
İngiliz polisi eyleme katılan Kürdistanlıların etrafında adeta etten duvar ördü. Kürt gençlerini zaman zaman konferans binasına girmeye çalışırken, İngiliz polisi eylemcilere saldırdı. Polis, gençleri yerde sürükleyerek gözaltına almaya çalıştı. 

Barzani binayı terk edemedi
Uzun süre devam eden etkili eylem nedeniyle Mesrur Barzani Enstitü’yü terk edemedi. Yüzlerce polis eşliğinde binadan ayrılan Barzani’nin kortejindeki araç da eylemcilerin attığı yumurtaların hedefi oldu. 

İşgalciler ve ihanet yenilecek
KCDK-E Başur ile Kürt Halk Meclisi öncülüğünde yapılan eylemde yapılan konuşmalarda işgale öfke vardı. KDP ihanetinin Kürt halkı tarafından kabul edilmeyeceği vurgulanan konuşmalarda, “Kürdistan ihanetinizi asla kabul etmeyecek. İşgalciler ve ihanet yenilecek. Kürt düşmanları ile işbirliği yapıp Kürdistan’ın kapılarını işgalciye açan zihniyet yenilecek” dedi. 

Halkın kanını emiyorlar
Gazetemize konuşan KCDK-E Başur Temsilcisi Şiwan Aware ise “Güney Kürdistan halkı bugün gereken cevabı vermiştir” dedi. İşgale ortak olan Mesrur Barzani’nin Güney Kürdistan halkı tarafından büyük bir protestoyla karşılandığını aktaran Aware şunları söyledi: “Barzani bir daha bu halkın ihaneti kabul etmeyeceğini anlamalı ve ihanetten derhal vazgeçmelidir. Güney Kürdistan halkı öfkesiyle, tepkisiyle Barzaniye gereken cevabı vermiştir. Bu halk bu aileden nefret eder haldedir. Çünkü bu halkın kanını emiyorlar. Bugün yumurta yağmuruna tutuldular. Bu bir öfkedir. Derhal bu halkın üzerinden kirli ellerini çekmeliler. Bugün ya bu öfkeye anlam biçerler ya da tarihin kirli sayfalarına gömülürler.”

 

Doğalgaz pazarlığı

Beraberindeki heyetle resmi ziyaret kapsamında Londra'ya giden Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani Salı günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. 
İngiliz basınına göre, baş başa görüşmede Barzani ve Johnson’ın masaya yatırdığı konular arasında Ukrayna savaşı sonrası Rus gazına bağımlılığını azaltmak için Güney Kürdistan ile İngiltere arasında doğalgaz ve petrol satışı konusunda işbirliğini artırma planı da vardı. 
Hewlêr’den görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada ise Barzani’nin İngiliz yatırımlarının Kürdistan Bölgesi’nde daha da artmasını temenni ettiklerini, bu konuda hükümet olarak her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını dile getirdiği bildirildi. İngiltere’nin her alanda Kürdistan Bölgesi’ne yardım etmeye hazır olduğunu vurgulayan Johnson’ın ise Hewlêr ile Bağdat arasındaki sorunların ise anayasal temelde çözümünü desteklediklerini ifade ettiği aktarıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.